Czy warto zakładać lokaty bankowe?

Kupujesz szpilki? Wypróbuj te triki!
Kwiecień 27, 2013
Czy firmy powinny się pozycjonować?
Kwiecień 30, 2013

Współczesność charakteryzuje się olbrzymim wpływem pieniądza na życie i wszystkie jego aspekty. Człowieka dąży do ciągłego wzbogacania się, poprawiania swojej sytuacji materialnej i zabezpieczenia finansowego swojego i najbliższych. Patrząc na wahania rynków finansowych i załamania światowych rynków gospodarczych coraz częściej dbamy o to, by powiększać i pomnażać nasze oszczędności. Często zastanawiamy się nad ulokowaniem naszych finansów w bezpieczne produkty bankowe.takie jak lokata.

Lokaty bankowe przeżywały szczyty zainteresowania kilka lat temu, obecnie możemy powiedzieć, że łatwiej na nich przechowywać oszczędności niż traktować jako narzędzie do zarabiania. Pieniądze, w ramach umowy z bankiem, oddawane są w depozyt na określony czas. Przed upływem terminu określonego w umowie zlikwidowanie lokaty nie może odbyć się bez strat. Niewiele banków zgadza się na zwrot całości wypracowanych odsetek i większość z nich zabezpiecza się w sposób zatrzymania zysków. Lokatę można założyć na krótszy i dłuższy okres, ale to bank określa warunki, wysokość oprocentowania i minimalną kwotę wpłaty depozytowej. Jeśli znajdziemy wysoką stawkę oprocentowania, upewnijmy się, czy instytucja oferująca lokatę jest bankiem. Lokata jest produktem 100% zabezpieczonym przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ale tylko w przypadku gdy jest zakładana w banku (oferty, które są objęte zabezpieczeniem BFG można znaleźć na porownanie-ofert.com).

Banki oferują kilka rodzajów lokat i sposobów ich oprocentowania

Lokatę terminową poleca się nawet przy kwotach nie większych niż 100, czy 1.000 złotych. Pieniądze można zamrozić na dzień, miesiąc, czy nawet 10 lat. Okres lokaty warto dostosować do wysokości gotówki jaką inwestujemy i celu na, jaki chcemy przeznaczyć daną kwotę w przyszłości, celu na, jaki chcemy przeznaczyć pieniądze i procentu. Przy wysokich nakładach finansowych warto sprawdzić, czy w okresie trwania lokaty nie zdarzy się sytuacja, która zmusi nas do wcześniejszej rezygnacji z umowy. W takim przypadku wyjściem może być podzielenie gotówki na dwie odrębne lokaty o nieco niższym oprocentowaniu niż dla kwoty łącznej. Mamy również możliwość wyboru lokaty progresywnej, która poszerzona jest o opcję dopłacania pieniędzy, do wpłaconego wcześniej kapitału. Oprocentowanie lokat progresywnych proporcjonalnie do okresu jej trwania i jest największe na ostatnim etapie. Lokaty progresywne, to bardzo dobra propozycja dla tych, którzy decydują się na długoterminowe oszczędzanie. Z zaznaczeniem, że początki są oprocentowane najniżej z możliwych progów procentowych a najwyższa wartość oprocentowania dotyczy jedynie ostatnich okresów trwania umowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*