Jakie aspekty są ważne podczas wyboru lokaty?

Jak tanio kupować?
Marzec 19, 2013
Oczko wodne – sezon czas zacząć
Marzec 21, 2013

Banki stale starają się ulepszać swoje produkty w ten sposób, by w jak największym stopniu spełniały one wszystkie najważniejsze wymagania klientów. Dodatkowo każdy z nich reklamuje swoje instrumenty finansowe jako najlepsze z aktualnie znajdujących się na rynku, a nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że często jest to tylko gra marketingowa.

Przeciętny klient nie jest obeznany w tematyce finansowej, w związku z czym łatwo jest mu sprzedać produkt, który nie jest do końca takim, jak się go przedstawia. Często ma to miejsce w przypadku depozytów, które mają dawać klientom wymierne zyski. Najczęściej korzystają oni z lokat bankowych z gwarancją kapitału, które są jednymi z najlepszych pod względem bezpieczeństwa.

Od czego zacząć wybór lokaty?

Aby jednak dokonać odpowiedniego wyboru dobrze jest posiadać konkretną wiedzę dotyczącą bankowości i finansów. Warto zatem zdawać sobie sprawę z tego, na jakie aspekty powinniśmy zwracać uwagę podczas dokonywania wyboru. Przede wszystkim istotne jest oprocentowanie lokat. To oprocentowanie świadczy bowiem o przyszłym zysku, jaki będziemy w stanie osiągnąć. Warto również podkreślić, że w przypadku większości umów oprocentowanie jest stałe, a kapitalizacja odsetek jest jednorazowa. W związku z tym już na samym początku inwestycji jesteśmy w stanie obliczyć ile będzie wynosił nasz zysk. Idealnie by było, gdyby kapitalizacja była częstsza. Wówczas doliczane odsetki powiększają bowiem kwotę kapitału, dzięki czemu odsetki naliczane następnym razem będą dużo wyższe. Ponadto w chwili chęci wycofania środków finansowych z depozytu wcześniej niż jest to zapisane w umowie, nie stracilibyśmy wszystkich zysków, a jedynie te, które nie zdążyły się naliczyć. Jest to jednak jeden z głównych powodów, dla których banki nie stosują częstej kapitalizacji odsetek.

Na jaki okres zakładać lokaty?

Następnie niezwykle ważny jest również okres trwania depozytu. Zwykle im jest on dłuższy, tym wyższe oprocentowanie jest w stanie zaproponować nam bank. Jednak należy pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na założenie lokaty na okres dwóch lat, to przez całe te dwa lata nie będziemy mieli możliwości skorzystać z tych oszczędności. Jeśli zatem wiemy, że za jakiś czas będą nam mogły być potrzebne te oszczędności lepiej jest zdecydować się na depozyt o krótszym czasie trwania, albo też w ogóle poszukać innego sposobu inwestowania.

Podczas wyboru oferty powinniśmy oczywiście zwrócić uwagę na wiele innych aspektów, aczkolwiek te trzy podane powyżej są najważniejszymi z nich. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku dokładnego czytania umowy, bowiem to właśnie w niej zawarte są wszystkie informacje. Jeśli jednak tego rodzaju obowiązek nas przerasta możemy poprosić o pomoc bliską nam osobę, która wyrazi swoje zdanie na temat opłacalności wybranej przez nas oferty. Ponadto dobrze jest zadbać o to, by dokonać porównania przynajmniej kilku lokat. Dzięki temu będziemy w stanie stwierdzić, czy finalnie przez nas wybrana opcja faktycznie jest najlepszą z możliwych. Jeśli tak nie jest, warto szukać dalej. Nie tylko w banku z usług którego korzystaliśmy do tej pory, ale i wśród innych placówek, które być może będą w stanie zaproponować nam inne, dogodniejsze warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*