Kredyt gotówkowy a pożyczka – różnice i podobieństwa

Jak poprawnie prasować koszulki damskie?
Styczeń 28, 2014
Dlaczego warto mieć jacuzzi?
Styczeń 30, 2014

Wiele mówi się ostatnio o różnego rodzaju kredytach i pożyczkach. Czy jednak rzeczywiście wiesz na czym polega różnica między jednym pojęciem a drugim? Okazuje się, że tak naprawdę niewiele osób wie o co chodzi w przypadku kredytu gotówkowego, a o co w pożyczce.

Kredyt gotówkowy

Kredyt umowa, która oparta jest o prawo bankowe pomiędzy bankiem a kredytobiorcą. Najprościej, sytuację można przedstawić w ten sposób: bank zobowiązuje się przekazać nam określoną kwotę pieniędzy, a my za to musimy te pieniądze bankowi w określonym czasie zwrócić, płacąc przy tym należne odsetki. Ważne jest, że niemal w każdym przypadku kredytu gotówkowego określić należy na jaki cel chcemy przeznaczyć środki pozyskane w ramach zaciągniętego długu. Ponadto, w przypadku kredytu gotówkowego, bank będzie chciał sprawdzić naszą historię kredytową i zdecyduje się nam wydać środki jedynie wtedy, gdy uzna nas za wiarygodnego i rzetelnego klienta.

Pożyczka

Sprawa z pożyczką jest zdecydowanie prostsza, przynajmniej z punktu widzenia klienta. Jest to forma umowy cywilno – prawnej, w której pożyczkodawca, czyli np. bank, instytucja finansowa nie będąca bankiem, podmiot gospodarczy lub osoba fizyczna przekazuje nam określoną sumę pieniężną. Do nas należy zadanie aby w ustalonym terminie zwrócić dług wraz z należnymi odsetkami, pod warunkiem jednak, że takie na mocy umowy będą pożyczkodawcy przysługiwać.

Według portalu http://najtanszy-kredyt.eu, podstawową różnicą pomiędzy pożyczką a kredytem jest fakt, że przy zaciąganiu pożyczki nie musimy określać tego, na co chcemy pozyskane pieniądze przeznaczyć. Umowa pożyczki zawierana jest zwykle przy zachowaniu formy pisemnej, jednakże zdarzają się sytuacje gdzie forma ustna także jest uznawana przez sąd. Niewiele jednostek decyduje się jednak na taki sposób zobowiązania, gdyż może narazić pożyczkodawcę na problemy związane z odzyskaniem długu i należnych odsetek w przypadku ociągania się ze spłatą pożyczkobiorcy. Z tego też powodu ustawodawca zaleca, aby na pożyczki o wartości co najmniej 500 zł były zawierane przy zachowaniu pisemnej formy umowy. Niezwykle istotny jest także fakt, że bardzo często instytucja udzielająca pożyczki nie sprawdza zdolności kredytowej swoich klientów, w przeciwieństwie do kredytów, kiedy to banki zobowiązane są do podjęcia takich kroków. Oznacza to, że nawet osoby o złej historii kredytowej będą mogli bez problemu zdobyć pożyczkę w sytuacji, w której bank poważnie zastanawiałby się nad udzieleniem im kredytu. Ceną za tę dogodność są jednak najczęściej wyższe w porównaniu do kredytów odsetki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*