Lokata bezpieczną inwestycją

Temperatura na dworze spada
Luty 14, 2013
Czym tabulatura różni się od nut?
Luty 14, 2013

Lokaty bankowe obecnie są uważane za jeden z bezpieczniejszych sposobów na inwestowanie oszczędności. Dlatego każdy, kto posiada nawet niewielkie oszczędności powinien się zastanowić nad tym, aby zacząć pomnażać kapitał lub chociaż uchronić je przed inflacją.

Co czyni lokatę tak bezpieczną?

Lokata to rodzaj pożyczki, jaki my klienci udzielamy bankowi. Bank w zamian za udzielenie pożyczki gwarantuje oddanie całego kapitału początkowego wraz z wypracowanymi odsetkami. Bank wypłaci po upływie terminu lokaty całość wpłaconych przez nas pieniędzy zawsze, a odsetki w zależności od tego ile udało się wypracować w danym okresie.

Jedyną sytuacją, kiedy pieniądze mogą nie zostać nam zwrócone jest sytuacja, gdy bank, w którym zdeponowaliśmy nasze pieniądze bankrutuje. W tej sytuacji zabezpieczeniem jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny, na podstawie, którego otrzymamy całkowity zwrot depozytu, jaki złożyliśmy w banku. Należy pamiętać, że w niektórych sytuacjach nie jest to sto procent kapitału, dlatego przed założeniem lokaty na duże kwoty najlepiej wcześniej to sprawdzić, aby uchronić się przed późniejszymi problemami z odzyskaniem pieniędzy.

Lokaty idealne dla…

Lokaty bankowe są idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają pojęcia o inwestowaniu pieniędzy i nie chcą ryzykować utraty swoich zaoszczędzonych pieniędzy. Inwestowanie w Giełdę Papierów Wartościowych czy Rynek Forex wiąże się z bardzo dużym ryzykiem dlatego dla początkujących inwestorów idealnym rozwiązaniem są lokaty bankowe.

Do wyboru mamy kilka rodzajów lokat i w zależności od zasobności naszego portfela, czasu jaki mamy na inwestycję oraz wielkości ryzyka jakie jesteśmy w stanie ponieść możemy wybrać coś dla siebie. Niektóre lokaty wiążą się z większym ryzykiem np. lokaty strukturyzowane, które część depozytu przeznaczają na zakup obligacji a część na inwestycje na giełdzie czy zakup walut bądź surowców takich jak złoto, miedź czy platyna. Zanim podejmiemy decyzję warto skorzystać z dobrodziejstw dzisiejszych czasów jakim jest internet i sprawdzić za pomocą porównywarek finansowych, jakie są obecnie najlepsze lokaty.

Za i przeciw – dlaczego zakładać lokaty?

Jeżeli nasze oszczędności nie są zbyt duże to nie oszukujmy się zysk będzie znikomy, za to z powodzeniem uchronimy nasze pieniądze przed inflacją. Jest to również dobra forma do regularnego oszczędzania pieniędzy. W perspektywie czasu warto pomyśleć o lokacie jako zabezpieczeniu starości. Przyszłość emerytur stoi pod znakiem zapytania, dlatego warto pomyśleć o lokacie jako bezpiecznym narzędziu do odkładania na emeryturę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*