Lokaty bezpieczną formą oszczędzania

Crysis 3 – Historia oraz gameplay
Styczeń 29, 2013
podatki
Zasady odliczania ulgi na krew
Styczeń 29, 2013

Niestety dla wielu ludzi nadal najbezpieczniejszą formą oszczędzania pieniędzy jest trzymanie ich w domu. Jest to myślenie nie tyle błędne, co dodatkowo szkodliwe i nie przynoszące żadnych zysków. Pieniądze te leżąc nie tylko nie zarabiają, ale też tracą na swojej wartości. Dzieje się tak poprzez wzrost inflacji. Najkrócej mówiąc, za zgromadzony w domu kapitał po jakimś czasie można kupić dużo mniej przedmiotów.

Jak chronić oszczędności?

Pieniądze należy chronić przed utratą przez nie wartości. Lokata bankowa jest na to najprostszym i jednym z bezpieczniejszych sposobów. Bank zawierając umowę o zawarcie lokaty automatycznie zobowiązuje się do oddania zdeponowanego kapitału wraz z wypracowanymi odsetkami w dniu zapadalności lokaty. Środki pieniężne są zatem bezpieczne. Również w chwili, kiedy bank przestaje być wypłacalny i bankrutuje, pieniądze klientów są bezpieczne. Równowartość 100 tysięcy euro jest objęta gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i wypłacana klientom w chwili, gdy bank objęty działaniem Funduszu ogłosi utratę płynności finansowej. Dzięki temu zdeponowane środki są całkowicie bezpieczne i klient nie musi się obawiać ich utraty.

Analizując ranking lokat bankowych należy również przejrzeć stronę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, by dowiedzieć się, czy bank, w którego ofercie klient znalazł najlepszą lokatę, jest objęty gwarancją. W innym przypadku, gdy bank straci płynność finansową, fundusze zdeponowane na lokacie zostaną utracone. Jeśli jednak wszystko jest w porządku, warto założyć lokatę. W tej chwili lokaty bankowe są oprocentowane tak, by przewyższyć stopień inflacji. Dzięki temu pieniądze nie tylko są chronione przed utratą wartości, ale również dają realny zysk.

Dlaczego akurat lokata?

Lokata jest bezpieczną formą oszczędzania, a do tego daje pewność związaną z jej warunkami.
Przede wszystkim klient od początku wie, jaką kwotę zyska deponując środki pieniężne na lokacie. Oprocentowanie lokat jest jasno określone na samym początku. Z reguły jest niezmienne w trakcie trwania umowy o zawarciu lokaty, może się zmienić w dniu jej zapadalności, kiedy jest automatycznie odnawiana. Również stały jest podatek, jaki należy uiścić i w tej chwili już żadna lokata nie jest od niego wolna. Zysk jest więc w 100% przewidywalny.
Klient doskonale również zdaje sobie sprawę z tego, na jaki okres czasu zdeponował pieniądze, czyli przez jaki czas nie może z nich korzystać, nie narażając się na utratę do tej pory wypracowanych odsetek lub dodatkowe kary umowne.

Jasne, od początku znane warunki, oraz brak niebezpieczeństwa utraty środków, czynią z lokat najlepsze metody na oszczędzanie. Porównywalne są jedynie do obligacji, jednak przy dobrym wskaźniku stóp procentowych, lokaty są jednak dużo lepiej opłacalne. Dzięki nim oszczędności zaczną przynosić zyski, a nie tylko leżeć w domu i tracić na wartości. Lokaty bankowe to sposób na oszczędzanie dla ludzi ostrożnych, ale dbających o swoje pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*