Oprocentowanie lokat i ich znaczenie dla przyszłych zysków

Kredyt konsolidacyjny – sposób na wyjście z kryzysu finansowego
Grudzień 12, 2013
Profesjonalne szkolenia dla asystentek
Grudzień 17, 2013

Nie ulega wątpliwości, że w całym procesie poszukiwania lokaty bankowej, ogromne znaczenie dla jej zyskowności ma oprocentowanie lokat. Jest to jeden z podstawowych czynników, które determinują wybór tej konkretnej lokaty bankowej. Czy słusznie?

Oglądając ranking lokat bankowych na blogu rankinglokatbankowych.blogspot.com to właśnie oprocentowanie stanowi kluczowy czynnik decyzyjny. Nic w tym dziwnego. To w końcu oprocentowanie kształtuje zyskowność. Bezpośredni wpływ na zysk, jaki będzie generować lokata bankowa ma rzecz jasna więcej elementów, ale to właśnie oprocentowanie jest tym najbardziej wymiernym czynnikiem.

Forma oprocentowania i jej znaczenie

Wybór konkretnej formy oprocentowania nie jest zarezerwowany wyłącznie dla lokat bankowych. Klienci banków skupiają się na tym właśnie elemencie także podczas wyboru innych produktów bankowych, takich jak kredyty, konta oszczędnościowe etc. Oczywiście samo oprocentowanie lokat, a konkretnie jego wysokość nie powinna stanowić jedynego elementu, który determinuje wybór tej konkretnej lokaty. Dlaczego? Otóż samo oprocentowanie choć niezwykle istotne dla stopy zwrotu z inwestycji, samo nie musi decydować o wysokości zysków. Istotny jest także sposób kapitalizacji odsetek, a także rodzaj oprocentowania – stały bądź zmienny. Oba typy oprocentowania dość zasadniczo się różnią. Oprocentowania lokat stałe gwarantuje z góry określone zyski. Dla niektórych ma to ogromne znaczenie, bowiem nic nie ryzykują. Dla innych stanowi to zbyt nudne i mało kreatywne rozwiązanie. Dla tych drugich najlepsza lokata to ta ze zmiennym oprocentowaniem. Wiąże się ona z możliwością większych zarobków, ale może się wiązać ze stratą, jeśli sytuacja na rynku nie będzie korzystna dla inwestora. Chodzi np. o zmniejszenie stóp procentowych, które choć dobre dla kredytobiorców, są mało korzystne dla inwestorów w lokaty bankowe.

Stopy procentowe a wysokość stopy zwrot z inwestycji

Mówiąc o stopach procentowych, mamy na myśli cenę, za jaką bank centralny pożycza kapitał bankom komercyjnym. Sama wysokość stóp zależy jednak również od ceny sprzedaży przez NBP papierów wartościowych. Między innymi na podstawie tych danych, Rada Polityki Pieniężnej ustala wysokość stóp procentowych. Na te dane czekają liczni kredytobiorcy oraz inwestorzy. Zarówno dla jednych, jak i dla drugich zmiana wysokości stóp jest bardzo istotna, choć w zupełnie inny sposób. W przypadku lokaty bankowej, poziom stóp procentowych ma największe znaczenie dla wysokości oprocentowania. Rosnący poziom stóp procentowych to rosnąca zyskowność z lokat. Jeśli klient wybrał lokatę ze zmiennym oprocentowaniem, zmiana wysokości stóp procentowych na bieżąco wpływa na zyski osiągane z lokat. Stałe oprocentowanie z samej swojej natury jest nieczułe na wszelkie zmiany podczas trwania umowy o lokatę. Jedno jest pewne – stałe oprocentowanie warto wybierać wtedy, gdy mamy do czynienia z wysokim poziomem stóp procentowych, bowiem wysoko prawdopodobne jest to, że wkrótce poziom może się obniżyć. Analogicznie – gdy mamy do czynienia z niskim poziomem stóp, wówczas warto zdecydować się na zmienne oprocentowanie lokaty. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że RPP podniesie wysokość stóp, a tym samym wzrośnie zysk z lokaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*