Jak policzyć zyski na podstawie oprocentowania lokat bankowych?

Dlaczego warto mieć jacuzzi?
Styczeń 30, 2014
Wino japońskie
Styczeń 30, 2014

Niewątpliwie o jakości lokaty bankowej świadczy jej oprocentowanie. Bo wiadomym jest przecież, że jeśli klient dysponuje kwotą 20 000 zł i zamierza otworzyć lokatę, zdecydowana większość wybierze tę ofertę, w której oprocentowanie wynosić będzie 6%, nie zaś 2%.

Czy można jednak samemu obliczyć faktyczna stopę procentową, która uwzględnia kapitalizację odsetek?

Czym jest efektywna stopa procentowa?

Zjawisko dotyczące faktycznej stopy procentowej określane jest mianem „efektywnej stopy procentowej”. W tym celu stosuje się wzór: Re = – 1, gdzie „Re” oznacza efektywną stopę procentową, „R” to nominalna roczna stopa procentowa, „m” natomiast jest to liczba okresów kapitalizacji w ciągu roku.

Przykład

Biorąc pod uwagę kwotę np. 100 000 zł, którą klient chce zdeponować na lokacie terminowej na okres 1 roku, której oprocentowanie nominalne wynosi 12 %, po zakończeniu czasu trwania lokaty, otrzymamy sumę 112 000 zł (100 000 zł x 1,12 = 112 000 zł). Sytuacja taka ma miejsce wtedy, gdy kapitalizacja odsetek następuje jednorazowo tylko wówczas kiedy lokata terminowa dobiegnie końca.

Gdy kapitalizacja odsetek następuje jednak częściej niż tylko na zakończenie trwania naszej lokaty (np. co pół roku) to w rezultacie otrzymamy więcej kapitału niż w przypadku jednorazowej kapitalizacji. Przedstawić to można za pomocą wzoru: 100 000 zł x 1,06 x 1,06 = 112 360 zł.

Gwarancja depozytu

Każdy klient, zwłaszcza ten, który operuje naprawdę dużymi kwotami nie jednokrotnie martwi się czy wpłacony przez niego na lokatę kapitał rzeczywiście powróci do niego i to z nawiązką. Na szczęście, wszystkie banki działające na terenie Polski objęte są gwarancją tzw. Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Podsumowanie

Obecny rynek bankowości i finansów wydaje się być rzeczywiście niezwykle skomplikowany. Sytuacja taka ma jednak miejsce zawsze w przypadku gdy laikowi mówi się o specjalistycznych dziedzinach nauki. Bo czy przeciętny człowiek zna mechanizm działania zawału serca bądź zdaje sobie sprawę w jaki sposób skonstruowana jest bomba atomowa, że nie wybuchła w rękach tego, kto ją tworzy? Uważne prześledzenie interesującego nas tematu, na zasadzie od ogółu do szczegółu sprawi, że żadne interesujące zagadnienie nie będzie już takie całkiem obce. Ponadto, doskonały dostęp do różnych źródeł sprawia, że w dzisiejszych czasach nawet zupełny amator, w ciągu kilku lat może zostać specjalistą i znawcą w dziedzinie interesującego go tematu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*