Czy warto systematycznie oszczędzać?

Wyprawka szkolna
Marzec 3, 2014
klocki lego
Lego świat dla każdego dziecka
Marzec 3, 2014

Obecnie niestety niewielu Polaków może pochwalić się posiadaniem jakichkolwiek oszczędności. Nawet osoby zarabiające bardzo dobrze, często nie posiadają odłożonych choćby kilku tysięcy złotych. Dlaczego tak jest? Wiele osób żyje w przekonaniu, że obecne dobre zarobki będą trwały wiecznie, a nawet jeśli zdają sobie sprawę, że kiedyś to się skończyć wolą korzystać z obecnych dochodów nie przejmując się zbytnio swoją sytuacja finansową za kilka czy kilkanaście lat.

Pomimo powszechnej mody na konsumpcyjny styl życia, wiele osób decyduje się nieco ograniczyć swoje wydatki, aby zabezpieczyć się na przyszłość lub chociażby już teraz czuć się zdecydowanie bardziej komfortowo z oszczędnościami, które mogą nas uratować na przykład w sytuacji gdy tracimy pracę i musimy z czegoś żyć do czasu znalezienia nowej, która nie koniecznie da nam takie same pieniądze jak poprzednia.

Najlepsza drogą do bezpieczeństwa finansowego, a więc pozbycia się obawy, że po utracie pracy czy podczas choroby zabraknie nam pieniędzy na podstawowe potrzeby, jest systematyczne oszczędzanie. Zazwyczaj mówi się o konieczności odkładania 10% swojej miesięcznej pensji. Choć kwota taka jest wystarczająca, aby już po kilku latach mieć zgromadzony spory kapitał, to znajdą się osoby, które podchodzą do sprawy nieco bardziej ambitnie i postanawiają systematycznie odkładać 20, 30 a nawet 40% swoich dochodów.

Jak inwestować zaoszczędzone pieniądze? Sposobów jest wiele, jednak warto pamiętać, że na początku dla naszych oszczędności najważniejsze jest bezpieczeństwo. Tę pożądaną cechę mogą zapewnić niektóre produkty oszczędnościowe znajdujące się w ofercie banków, takie jak lokaty czy konta oszczędnościowe. Produkty te są do siebie podobne, choć pełnią nieco inne funkcje. Konto oszczędnościowe jest nieco niżej oprocentowane niż lokata terminowa, daje nam jednak stały dostęp do zgromadzonych pieniędzy.

Natomiast oprocentowanie lokat może sięgać nawet 5-6% w skali roku, jednak aby otrzymać tak solidne odsetki musimy pogodzić się z faktem, że pieniądze powierzamy bankowi na z góry określony czas i jeśli nie chcemy stracić odsetek to nie możemy z tych pieniędzy wcześniej skorzystać. Konto oszczędnościowe i lokaty możemy w następujący sposób wykorzystać podczas systematycznego oszczędzania. Na naszym rachunku osobistym ustawiamy zlecenie stałe na konto oszczędnościowe, a po zgromadzeniu każdorazowo na przykład 2500zł zakładamy lokatę na 2000zł, a 500zł zostawiamy na koncie oszczędnościowym w razie wystąpienia nieprzewidzianych wydatków. Taka forma systematycznego oszczędzania choć nie da krociowych zysków to jednak daje duże bezpieczeństwo zaoszczędzonych środków i jest prosta do wdrożenia. Inwestowanie w ten sposób nie wymaga posiadania dodatkowej wiedzy, ani poświęcania czasu na śledzenie swoich inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*