Wpływ inflacji na zyski z lokaty

Analizy i szkolenia forex
Listopad 1, 2012
Olej napędowy drożeje, a co z auto częściami?
Listopad 1, 2012

Inflacja to dość naturalne zjawisko w gospodarce. Jest to nic innego, jak tylko wzrost cen, który finalnie doprowadza do tego, że pieniądze tracą swoją siłę nabywczą. Choć brzmi to dość groźnie, faktem jest, że inflacja obecna jest praktycznie w każdej współczesnej gospodarce. Co więcej jej umiarkowany (raczej mały) poziom analitycy finansowi uważają nawet za zjawisko pozytywne dla gospodarki. Dopiero wysoka inflacja traktowana jest jak swego rodzaju zagrożenie dla stabilności gospodarczej danego państwa. Warto jednak zastanowić się, jak inflacja wpływa na zawartość naszego portfela i oszczędności zgromadzone np. na lokatach.

Inflacja – czyli utrata siły nabywczej naszych oszczędności

Powiedzmy sobie wprost, inflacja zmniejsza siłę nabywczą pieniądza, co w praktyce oznacza tylko jedno – oszczędności zgromadzone dzisiaj, mimo nominalnie tej samej wartości, za jakieś 10-20 lat będą miały realnie wyraźnie niższą wartość. Jest to niezaprzeczalny fakt. Dlatego właśnie wiele osób stara się „uciekać” przed inflacją, inwestując w fundusze, akcje oraz popularne lokaty bankowe. Jeśli już o lokaty chodzi, to produkt ten wybierany jest obecnie coraz częściej, a to z tego prostego względu, że nie wymaga on od osoby inwestującej specjalnej wiedzy finansowej, za to umożliwia nam skuteczne chronienie oszczędności przed spadkiem wartości.

Porównanie oprocentowania z inflacją kluczem do osiągnięcia realnych zysków

Pamiętajmy jednak, że wybór lokaty powinniśmy zawsze dobrze przemyśleć. Warto dokładnie przeanalizować jakieś w miarę przynajmniej aktualne porównanie lokat czy też ranking lokat i racjonalnie określić, które lokaty mają oprocentowanie na tyle wysokie, by finalnie ich rentowność była wartością dodatnią. Przy tych wyliczeniach należy wziąć pod uwagę fakt, że obecnie od każdego zysku z lokaty odliczyć należy podatek Belki, co oznacza, że realny zysk na lokatach jeszcze bardziej się zmniejsza. Oczywiście mamy możliwość przewidzenia, czy dana lokata przyniesie nam jakiekolwiek zyski.

Projekcja inflacji również jest istotna

Jeśli zależy nam na racjonalnym określeniu, czy warto lokować pieniądze w depozytach bankowych, powinniśmy naturalnie zwracać uwagę nie tylko na oprocentowanie lokat. Nawet najlepsza lokata na nic się nie zda niestety, jeśli tempo inflacji jest zbyt wysokie. Warto zatem interesować się przewidywaniami analityków finansowych odnośnie przyszłej inflacji. Zasadniczo optymalna sytuacja dla lokat to taka, kiedy to inflacja jest niska, a jednocześnie odchodzi do realnego podwyższenia stóp procentowych. Spełnienie obu tych warunków znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wyraźnego wzrostu rentowności lokat bankowych.

Dogłębna analiza rynkowa zapewni zyski z lokat

Pamiętajmy o jednym, nawet najlepsze lokaty bankowe narażone są na działanie inflacji. Stąd też, zanim podpiszemy umowę dotyczącą depozytu, musimy koniecznie upewnić się co do aktualnych przewidywań donośnie inflacji. Naturalnie warto wziąć pod uwagę oprocentowanie lokat, wiadomo, że im wyższe, tym dla nas lepiej. Jeśli zamierzamy zainwestować wyższe kwoty i chcemy mieć całkowita pewność, że nie popełniamy błędu, warto omówić kwestię właściwego lokowania kapitału z doświadczonym doradcą finansowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*