Czym są płyty drewnopochodne OSB

Dar syna dla ojca – zamek w Ojcowie
Maj 7, 2013
Jak założyć lokatę bankową przez Internet?
Maj 13, 2013

W budownictwie drewno wykorzystuje się nie tylko w formie tradycyjnych belek czy desek, ale także jako przetworzone produkty drewnopochodne. Jednym z ich rodzajów są płyty OSB, czyli Oriented Strand Boards. Ich cechą charakterystyczną jest uporządkowane ułożenie wiórów i trocin, najczęściej pochodzących z drewna sosnowego. Technologię produkcji płyt wiórowych opracowano już w latach 40. XX wieku. Od tego czasu udoskonalono sposób tworzenia, a pierwsza płyta OSB została wyprodukowana w latach 80.

home

Płyty OSB zmieniły wszystko

Wynalezienie technologii produkcji płyt OSB pozwoliło na wykorzystanie w przemyśle drzewnym młodych, niskich drzew. Do wytwarzania płyt wykorzystuje się przede wszystkim drzewa pochodzące z przecinek pielęgnacyjnych, co pozwala obniżyć koszty produkcji. Drewno jest cięte na płaskie wióry, które są układane w określony sposób. Pasma wiórów przebiegają równolegle do długości płyty w warstwach zewnętrznych i prostopadle w warstwach wewnętrznych. Takie rozwiązanie pozwala osiągnąć wysokiej jakości parametry techniczne. Dodatkowo płyty są nasączane klejem oraz emulsją parafinową, dzięki czemu zyskują odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Zastosowanie pływ w budownictwie

Płyty OSB, dzięki swoim właściwościom, znalazły szerokie zastosowanie w budownictwie. Ich parametry są porównywalne z cechami sklejki, a przy tym płyty OSB są znacznie tańsze i łatwiejsze w eksploatacji. To materiał łatwy w obróbce i uniwersalny, niezmieniający swojego kształtu pod wpływem czynników zewnętrznych, a także dobrze tłumiący dźwięki. Płyty szeroko wykorzystuje się między innymi do budowania domów w technologii szkieletowej. Mogą być używane także do tworzenia pokryć dachowych pod dachówki, w remontach, do budowy schodów, tymczasowych ogrodzeń. Są łatwym w użyciu materiałem do budowy regałów, palet i innych konstrukcji stosowanych w przemyśle. Płyty drewnopochodne mogą być alternatywą zarówno dla tradycyjnych desek, jak i sklejki czy płyt wiórowych. Różne grubości, rozmiary i sposoby wykończenia płyt pozwalają dobrać odpowiedni rodzaj do konkretnych potrzeb.

Pamiętajmy jednak, że tak jak w przypadku każdego innego, wymagającego specjalistycznej wiedzy, przedsięwzięcia warto skonsultować się z fachowcem. Oczywiście, podstawowej porady w zakresie doboru płyt jest w stanie udzielić pracownik marketu budowlanego. Mimo to, warto wybrać się na zakupy z doświadczonym budowlańcem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*