ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ W DOMU – MODA CZY KONIECZNOŚĆ?

biokominki
Co to są biokominki?
Grudzień 5, 2014
bielizna damska
Bielizna damska i jej wybór na rynku
Grudzień 9, 2014
świadectwa energetyczne

W wielu krajach europejskich energooszczędne budownictwo przestało być modą, stając się standardem wynikającym nie tyle z przepisów prawnych, co potrzeb świadomych obywateli. Także w Polsce większość osób przyznaje, że stosowanie energooszczędnych rozwiązań to konieczność wobec pogarszającego się stanu środowiska naturalnego oraz rosnących cen energii, ciepła i wody. Dlaczego zatem rozwój budownictwa o niskim zużyciu energii postępuje u nas tak wolno?

 

Za niespełna osiem lat kupując nowy dom lub mieszkanie nie będziemy musieli sprawdzać jego standardu energetycznego, ponieważ na rynku pierwotnym dostępne będą jedynie budynki „o niemal zerowym zużyciu energii”. Wynika to z Dyrektywy UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Prace nad implementacją dyrektywy do polskiego systemu prawa już trwają. Tymczasem, im bliżej terminu obowiązywania przepisów dyrektywy, tym częściej pojawia się pytanie, czy potrafimy budować budynki „o niemal zerowym zużyciu energii” – i jakie wychodzą dla nich świadectwa energetyczne ?

 

„W Polsce wciąż dominuje przekonanie, że budownictwo energooszczędne jest droższe od tradycyjnego, co zniechęca deweloperów do realizacji inwestycji budowlanych o niskim zapotrzebowaniu na energię” – mówi Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę w NSG Group – producenta szkła dla budownictwa, właściciela marki Pilkington. „Nie podejmując takich inwestycji teraz odsuwamy możliwość nauczenia się projektowania i wykonawstwa domów energooszczędnych, co wymaga fachowej wiedzy. Zintegrowane projektowanie, uwzględniające stopień zależności poszczególnych systemów, technologii, urządzeń i materiałów, składających się na budynek, ma decydujące znaczenie w przypadku domów o niemal zerowym zużyciu energii”.

 

Przygotowując się do planowanych zmian w prawie budowlanym wiele krajów europejskich od lat wprowadza mechanizmy promujące rozwój architektury zrównoważonej i energooszczędnej wymuszając wykonywanie certyfikatów energetycznych zwanych również świadectwami energetycznymi . W Niemczech państwowy bank rozwoju Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) proponuje inwestorom niskooprocentowane pożyczki na okres do 30 lat oraz granty sięgające 75 000 euro. Wysokość wsparcia ściśle powiązana jest z uzyskanym stopniem efektywności energetycznej. W przypadku budynku z rocznym zużyciem energii na poziomie 40% zużycia budynku referencyjnego – KfW 40, inwestor oprócz niskooprocentowanego kredytu otrzymuje dodatkowo grant w wysokości 10% pożyczonej kwoty. Dla standardu KfW 55 grant wynosi 5% kwoty zaciągniętego kredytu. O skuteczności systemu wsparcia dla projektów energooszczędnych świadczy fakt, iż spośród ok. 40 tys. budynków pasywnych wzniesionych na świecie, połowa znajduje się właśnie w Niemczech** . Modelowym przykładem budownictwa wielorodzinnego, gdzie akceptowalnym standardem są jedynie domy pasywne i Energy+ jest osiedle Vauban we Fryburgu Bryzgowijskim, którego koncepcja przestrzenna powstała w latach 90.

Więcej o ofercie na stornie:

1. Świadectwo energetyczne Łańcut

2. Świadectwo energetyczne Leżajsk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*