Kotły cieplne do domu

krzesła do jadalni
Jakimi meblami designerskimi warto się dzisiaj zainteresować?
Luty 5, 2014
Srebrne pierścionki – materiał idealny
Luty 5, 2014

Co z tymi kotłami?

Kotły służą do spalania paliwa w celu podgrzania nośnika ciepła, który krąży w obiegu centralnego ogrzewania. Mogłoby się wydawać, że jest to trywialnie proste zadanie, niemniej na rynku znajdziemy ogromny asortyment kotłów przystosowanych do spalania różnego rodzaju paliw. Różnią się one pod wieloma względami, a wybór pomiędzy nimi przyprawia klientów o ból głowy. Jaki kocioł wybrać?

Podstawowy podział dzieli kotły ze względu na rodzaj paliwa. Mamy więc kotły do spalania paliw stałych (drewna, węgla, miału, koksu itp.), gazowych czy olejowych. Inne podziały dzielą kotły ze względu na materiał (żeliwne i stalowe), rodzaj nośnika ciepła (wodne, parowe) i wiele innych kryteriów. W praktyce większość klientów najpierw podejmuje decyzję o rodzaju paliwa (kierując się przy tym stosunkiem jego ceny do kaloryczności), a dopiero potem dobiera odpowiedni piec.

Przy wyborze samego pieca cena także bywa podstawowym kryterium, niemniej jest to działanie krótkowzroczne, ponieważ droższe piece są znacznie bardziej wydajne. Najtańszą kategorię pieców stanowią kotły zasypowe ręczne z naturalnym ciągiem. W takich kotłach paliwo spala się na ruszcie stałym w dużej komorze, a częstotliwość jego dokładania zależy od warunków atmosferycznych. W przypadku takich pieców trudno mówić o jakiejkolwiek regulacji procesu spalania. Teoretycznie paliwem w takich kotłach powinien być węgiel kawałkowy (orzech lub kostka), jednakże w polskich domach popularnym zwyczajem jest kupowanie kotłów na paliwa stałe a następnie palenie w nich wszystkim, co wpadanie pod rękę. Nie jest to zbyt rozsądne. Nie dość, że paląc w ten sposób nie wykorzystujemy w pełni możliwości naszego pieca, to jeszcze zanieczyszczamy atmosferę.

Lepszym wyborem będzie zakup pieca zasypowego ręcznego z wentylatorowym nadmuchem powietrza oraz dolnym odprowadzaniem spalin. Sprawność tych pieców jest nawet do 15% wyższa od tych najtańszych.

Najdroższe kotły są „najtańsze”?

Najdroższe, ale też i najbardziej energooszczędne (czyli de facto najtańsze w długiej perspektywie) są piece z automatycznym podajnikiem i wentylatorowym nadmuchem powietrza. W takim piecu paliwo jest spalane bez przerwy w małym pojemniku zasilanym niewielkimi porcjami paliwa, które z ustaloną częstotliwością podaje automatyczny podajnik. W zasobniku podajnika zmieści się ilość paliwa wystarczająca na kilka dni pracy takiego pieca. Jest to więc kocioł nie tyko energooszczędny, ale też bardzo wygodny w obsłudze.

O ile kotły automatyczne są wyraźnie droższe i ich zakup zwraca się dopiero po kilku latach,  o tyle kocioł zasypowy ręczny z wentylatorem zwróci się już po roku, więc rachunek jest prosty. Zakup pieca zasypowego ręcznego o naturalnym ciągu wydaje się zatem pozbawiony sensu. Mało tego, jeżeli mamy w domu taki piec, warto go szybko wymienić, nawet jeśli jego stan tego nie wymaga. W dłuższej perspektywie za najbardziej opłacalne uważa się miałowe kotły automatyczne. W razie potrzeby taki kocioł można zasilać także groszkiem bądź mieszaniną groszku i miału.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*