Maszyny Atlas w Polsce

Jak działa apteka online?
Luty 21, 2013
Gdzie i jak można umeblować sypialnie?
Marzec 5, 2013

Maszyny budowlane Atlas są jednymi z bardziej popularnych w Polsce. Do grona sprzętu Atlas należy zaliczyć koparki, ładowarki, dźwigi samochodowe HDS oraz minikoparki. Przyjrzymy się bliżej poszczególnym modelom.

Historia marki Atlas

Zacznijmy jednak od początku, czyli od historii firmy.  Atlas to niemiecka marka, której początki sięgają roku 1919. W tym roku Hinrich Weyhausen zdał sobie sprawę z faktu, że na rynku brakuje sprzętu, którego poszukują klienci. Zdecydował się rozpocząć działalność, które polegała na produkcji maszyn budowlanych i rolniczych. Jego działania były na tyle skuteczne, że stworzył duże i sprawne przedsiębiorstwo, którym w 2001 roku zainteresował się amerykański koncern Terex – w tym czasie trzeci producent maszyn budowlanych na świecie. Terex kupił firmę Atlas, ale nie w całości. Przejęcie dotyczyło fabryki produkującej koparki oraz dźwigi samochodowe. Natomiast fabryka zajmująca się ładowarkami i walcami postanowiła być niezależna i pozostać przy marce Atlas Weyhausen. Grupa Terex zmierzała do zastąpienia marki Atlasa własną nazwą. Początkowo nowe maszyny wychodziły pod nazwą Terex|Atlas, ale od roku 2010 już pod marką Terex. Niestety inwestycja nie okazała się do końca trafna, a sama fabryka wpadła w kłopoty finansowe. Została ponownie sprzedana, tym razem niezależnemu inwestorowi z USA. Nastąpił powrót nie tylko do marki Atlas, ale także do pierwotnych barw maszyn (pomarańczowy kolor, Terex wypuszczał wszystkie maszyny białe).

Maszyny budowlane Atlas w Polsce

Najbardziej popularnymi wśród maszyn Atlas w Polsce są koparki. Zdecydowaną większość stanowią koparki kołowe z przedziału wagowego 13-16 ton z lat 1995-2000. Określając model należałby wymienić Atlas 1304 M. Na bazie popularności tych maszyn powstało wiele firm, które oferują części Atlas w atrakcyjnych cenach. Ciekawymi maszynami są tzw. koparki dwudrogowe, które dzięki zastosowaniu dwóch rodzajów podwozia mogą poruszać się zarówno po zwykłym terenie na kołach, jak również po torach (dzięki zastosowaniu kół kolejowych). Wśród koparek warto wspomnieć także o minikoparkach Atlas 404 i 604. To także popularne maszyny, jednakże nie są już produkowane co wiąże się z coraz większymi problemami dotyczącymi dostępności części (zwłaszcza jeżeli chodzi o zwolnice). Kolejną grupą są ładowarki Atlas, wykorzystywane głównie na placach budowy, w tartakach, w handlu materiałami budowlanymi, ale także w rolnictwie. Ciężko wymienić jeden najbardziej popularny model, ale występuje dużo ładowarek z serii 65. Na końcu warto wymienić dźwigi samochodowe Atlas. To sprzęt, który montuje się na samochodach ciężarowych. Wykorzystywany jest głównie podczas załadunku materiałów budowlanych, ale także przy budowie melioracji.

Dealerzy maszyn Atlas w Polsce

W Polsce mamy tylko dwóch oficjalnych dealerów Atlas. Jeden z nich odpowiedzialny jest za sprzedaż koparek oraz ładowarek. Natomiast drugi za sprzedaż dźwigów samochodowych. Ale tak jak wspominaliśmy jest dużo firm, które zajmują się sprzedażą części zamiennych to tych maszyn budowlanych.

1 Komentarz

  1. Instali.co pisze:

    Bardzo przyjemnie czytało się genezę powstania i całą historię firmy Atlas 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*