Wentylatory dachowe – sposób na zdrowie i bezpieczeństwo

niemiecka chemia
Gdzie kupić sprawdzoną chemię niemiecką?
Listopad 13, 2014
Prog zewnętrzny do Opel Corsa
Prowadzisz sklep z częściami samochodowymi? Zobacz jak go zareklamować!
Listopad 14, 2014
wentylatory dachowe

Głównym zadaniem wentylatorów dachowych, będących częścią systemu mechanicznej wentylacji, jest wspomaganie naturalnej wentylacji pomieszczeń oraz ich oddymianie. To bardzo poważne funkcje, od których zależy nie tylko komfort domowników, ale także ich zdrowie. Wbrew pozorom, dobór odpowiednich wentylatorów dachowych nie powinien przysparzać zbyt wielu problemów – a to ze względu na różnorodność dostępnych w sklepach budowlanych podzespołów. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że ilość oferowanych typoszeregów, silników oraz elementów dodatkowych jest tak duża, że bez większych kłopotów da się zrealizować właściwie dowolny projekt. Przy okazji – projektowanie systemu wentylacyjnego nie musi być pracą żmudną i skomplikowaną, bowiem firmy sprzedające i instalujące podzespoły chętnie dzielą się wiedzą swoich ekspertów, nierzadko również udostępniają swoim klientom odpowiednie oprogramowanie.

Tak jak wspomniałem wcześniej, wentylatory dachowe służą do wymiany zużytego powietrza na świeże. Niczym odkurzacze, wysysają z pomieszczeń to pierwsze, a za pomocą nawiewnych otworów wpuszczają drugie. W różnych budynkach i pomieszczeniach, zależnie od zastanych potrzeb, stosuje się różne instalacje wentylacyjne. Mamy więc możliwość zastosowania nawiewów i wywiewów indywidualnych dla każdego pomieszczenia, spotyka się również instalacje centralne – często bowiem okazuje się, że o ile w każdym pomieszczeniu potrzebne jest urządzenie wpuszczające świeże powietrze, o tyle często wystarczy jeden wentylator odpowiedzialny za wywiew. Zbiera on zużyte powietrze ze wszystkich pomieszczeń i pompuje je w górę, aż do wentylatora dachowego. Stałe oczyszczanie powietrza nie jest jednak jedyną funkcją, jaką może pełnić system wentylacyjny. Na rynku z powodzeniem znaleźć można wentylatory do wentylacji grawitacyjnej (uruchamiają się automatycznie, gdy naturalny ciąg wentylacyjny nie jest wystarczająco mocny, by oczyścić powietrze), oddymiające czy nawet przeciwwybuchowe.

Wentylatory dachowe oferowane są w najróżniejszych rodzajach. W czasie doboru odpowiedniego sprzętu należy więc wziąć pod uwagę, który rodzaj wentylatorów przyda nam się najbardziej: promieniowy, osiowy czy też bębnowy. Od rodzaju wentylatora zależy na przykład spręż dyspozycyjny albo sposób ulokowania osi silnika oraz wirników. Oczywiście czasami przydają się systemy, w których zastosowane zostały różne rodzaje tego sprzętu – jak we wszystkich sprawach dotyczących budowlanki, najlepiej jest więc zasięgnąć rady eksperta.

Więcej info na stronie http://semifinland.pl/category/wentylatory-dachowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*