Filtry do wody w lodówce: czy działają?

motocyklista
Bezpieczna i komfortowa jazda na motocyklu
Kwiecień 9, 2018
olejek do włosów zniszczonych
Odżywka do włosów – dla każdego?
Kwiecień 24, 2018
pełna lodówka

Jak efektywny jest twój filtr do lodówki? Większość chłodziarek jest dostarczana z wbudowanym fabrycznie filtrem, ale warto zastanowić się, czy to wystarczy. Nie będzie chyba wielkim zaskoczeniem odpowiedź, że to tak naprawdę zależy od marki lodówki i tego, z jak „wysokiej półki” ona pochodzi. Filtr w lodówce bez znanej marki bardzo często będzie gorszy jakościowo niż np. filtr do lodówki Samsung. Zamiennik w przypadku mniej znanych marek może okazać się niezbędny. Chociaż wbudowany fabrycznie filtr jest zdecydowanie lepszy niż zupełny brak filtra, to jednak istnieje ryzyko, że będzie pozostawiał wiele do życzenia.

wnętrze lodówkiWoda z kranu z lokalnych zakładów uzdatniania wody często może zawierać zanieczyszczenia, takie jak chlor i środki farmaceutyczne. Ponadto na niektórych obszarach kraju lub w przypadku używania starszych rur do transportu wody można znaleźć metale ciężkie, takie jak rtęć i ołów – w wodzie pitnej składniki absolutnie niepożądane. Filtry do wody w lodówce mogą pomóc w usunięciu niektórych z nich, co jest już jakimś krokiem naprzód w temacie rodzinnego zdrowia.

Żaden filtr nie jest wieczny

Należy jednak o tym pamiętać, że żaden filtr nie jest nieśmiertelny, nawet markowy filtr do lodówki Samsung. Zamiennik będzie potrzebny prędzej lub później, bowiem filtry do lodówek mają ograniczoną żywotność i po pewnym czasie przestają dobrze filtrować wodę, bowiem nadużywany filtr nie ma możliwości prawidłowego usuwania szkodliwych substancji w wodzie. Woda, która przepływa przez stare, nadużywane filtry, może nawet dodatkowo się zanieczyścić. Nie wszystkie lodówki mają lampkę kontrolną informującą o konieczności wymiany filtra, ale wszystkie filtry należy regularnie wymieniać, aby działały zgodnie z oczekiwaniami.

Jednak największym problemem z filtrami chłodniczymi nie jest rzeczywisty filtr, ale sam dozownik. W 2013 r. National Sanitation Foundation przeprowadziła badanie w najmroczniejszych zakamarkach w kuchni i odkryła, że ​większość dystrybutorów wody w lodówkach jest pokryta drożdżami i pleśnią.

Markowe filtry

Dużo łatwiej tego wszystkiego pilnować, jeżeli posiada się markowe filtry do lodówki Samsung (zamienniki innych dobrych marek również wchodzą w grę). Niebieskie światło na systemie filtracji wody zmienia kolor na czerwony, gdy trzeba zmienić filtr. Wszystkie lepsze filtry wyposażone są nawet w opcję automatycznego wysyłania wiadomości, aby dać znać właścicielowi, kiedy należy wymienić filtry. Różnice w cenach pomiędzy filtrami markowymi a tymi mniej znanymi nie są tak duże, żeby było warto oszczędzać na zdrowiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*