Jak zapanować nad domowymi wydatkami?

Kopiec Krakusa
Wspaniałe widoki na Kraków
Grudzień 11, 2012
Fenomen lumpeksów
Grudzień 11, 2012

Stale brakuje nam pieniędzy? Rozchodzą się nie wiadomo na co, a przed wypłatą denerwujemy się, bo nie wiemy czy wystarczy nam do pierwszego? Może nawet jesteśmy zmuszeni pożyczać, by przetrwać? Zbliżają się święta a wraz z nimi rosnąca liczba wydatków, jest to najlepszy moment nauczyć się zadbać o domowe finanse aby uchronić domowy budżet od zapaści.

 

Łatwiej nam będzie panować nad domowym budżetem, jeśli starannie zaplanujemy nasze wydatki.

W pierwszej kolejności powinniśmy podliczyć swoje wydatki na cztery kategorie.

 

 • Wydatki cykliczne – są to wszystkie rachunki, które opłacamy co miesiąc, dwa miesiące, kwartał czy rok. Możemy do nich zaliczyć rachunki za mieszkanie, gaz, prąd, telefon, telewizję, raty kredytu, składki na ubezpieczenie.
 • Wydatki codzienne – wydatki jakie ponosimy na utrzymanie, czyli żywność, ubrania, środki czystości, leki, kino, spacer.
 • Powinniśmy wziąć również pod uwagę wydatki okazjonalne, o których bardzo często zapominamy. Są to wydatki z okazji świąt, imienin, zakupu podręczników, ślubu w rodzinie, remont mieszkania itp.
 • Wydatki nagłe – czyli koszty np. wizyty u lekarza, mandat, zakup leków. Nie możemy ich przewidzieć, ale możemy na nie odłożyć nieco gotówki.

 

Po spisaniu wszystkich wydatków należy je podsumować, wtedy zorientujemy się ile po opłaceniu wszystkich rachunków możemy dziennie wydawać. Starajmy się nie wydawać ponad plan, nawet wtedy gdy trafi się jakaś superokazja.

 

Poza takim kalendarzem wydatków podstawą oszczędności są mądre zakupy. Bardzo często kupujemy produkty których nie potrzebujemy, tylko dlatego, że pozwoliliśmy się zwieść reklamie.

 

 • Po pierwsze idąc na zakupy powinniśmy zrobić listę potrzebnych artykułów i nie kupować nic więcej.
 • Nie chodźmy na zakupy głodni, człowiek głodny kupuje więcej niż najedzony.
 • Korzystajmy z outletów, second-handów, promocji, wyprzedaży.Second-hand jest obecnie bardzo modny, paradoksalnie wśród bardzo zamożnej części społeczeństwa. Obecnie lumpeks to sklep w którym możemy znaleźć mnóstwo markowej, modnej odzieży. Oprócz genialnego sposobu na oszczędzanie, zakupy w lumpeksach możemy potraktować jako szukanie unikatowych ubrań i odnalezienie własnego stylu.
 • Targujmy się – sprzedawcy mogą obniżyć nam cenę.
 • Porównujmy oferty- korzystajmy z porównywarek internetowych. Dzięki nim możemy kupić nawet o 20-30% taniej.
 • Kupujmy za gotówkę – płacąc kartą, wydajemy więcej, bo mniej kontrolujemy swoje wydatki.
 • Unikajmy kupowania na raty – w sumie zapłacimy więcej.
 • Starajmy się unikać kredytów –  zwłaszcza pożyczek w parabankach i firmach pożyczkowych. Naliczają one co najmniej kilkadziesiąt procent odsetek. Zastanówmy się przed zaciągnięciem kredytu, czy rzeczywiście jest on nam potrzebny. Każdy kredyt zwiększa zadłużenie, bo nalicza odsetki.

Pamiętajmy że nawet drobne oszczędności z perspektywy lat mogą nam dać duży zysk. Najważniejsza jest konsekwencja i regularność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*