Łazienka dla niepełnosprawnych – jak urządzić ?

Jak opanować tabulatury?
Luty 2, 2013
Stroik online – jak właściwie z niego korzystać?
Luty 2, 2013

Stworzyć łazienkę wygodną w użyciu przez osoby niepełnosprawne to nie łatwa sprawa. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę wiele kwestii, o których nie myśli się w normalnych warunkach. W tym artykule postaram się opisać najważniejsze rzeczy jakie trzeba zrobić budując łazienkę dla niepełnosprawnych.

Najważniejszą rzeczą jest przestrzeń, powinna być ona duża tak aby można było się swobodnie poruszać. Dlatego jeśli mamy małą łazienkę trzeb usunąć z niej wszystkie sprzęty, takie jak pralka czy szafki stojące. Gdy łazienka jest naprawdę bardzo mała można wtedy pomyśleć o przeniesieniu toalety do innego pokoju i zrobienie oddzielnego wc. Jeżeli jednak dysponujemy dużą przestrzenią to możemy się zabrać za projektowanie łazienki. Chcąc ułatwić osobom niepełnosprawnym poruszanie się w łazience trzeba zastosować jeden z kilku udogodnień:

  • poręcze
  • uchwyty
  • drążki
  • stojaki
  • krzesełka

Każda z wymienionych rzeczy bardzo przyda się danej osobie. Jaki dokładnie sprzęt wybrać i jak go zamontować zależy od stopnia niepełnosprawności tej osoby. Sprzęt ten doskonale sprawdzi się razem z akcesoriami łazienkowymi.

Wanna

Najlepiej jakby była duża i rogowa, wtedy bowiem można dostać się do niej na dużej powierzchni. Wanna nie może być zbyt wąska ani też za wysoka. Najlepiej już w czasie pierwszych prac związanych z kafelkowaniem zostawić kilka centymetrów mniej podłogi na to by wanna mogła się tam zmieścić. Niskie ściany wanny bardzo ułatwiają wchodzenie i wychodzenie. Dodatkowo powinny zostać zamontowane uchwyty po bokach, przy wejściu jak i w ścianie wzdłuż wanny.

Kabina prysznicowa

Jeżeli zamiast wanny w łazience jest kabina prysznicowa to wtedy trzeba zamontować specjalne drążki na zewnątrz jak i wewnątrz ułatwiające wchodzenie. W środku trzeba zamontować jeszcze krzesełko rozkładane, na którym można będzie usiąść.

Wc

Tutaj najlepiej sprawdzi się muszla wisząca ze zbiornikiem zabudowanym w ścianie. Przy czym muszla powinna być dosyć duża z porządną, solidną deską ceramiczną. Po dwóch stronach trzeba zawiesić na ścianie drążki, które będą składały się z kilku poręczy, tak by można było się podeprzeć na różnej wysokości. Z jednej strony drążek powinien być ruchomy po to by można było podjechać wózkiem inwalidzkim jak najbliżej.

Umywalka

W zależności od stopnia niepełnosprawności i od tego czy osoba porusza się na wózku, umywalka powinna być zawieszona nisko lub normalnie.  Dla osób na wózku, umywalka powinna być na takiej wysokości, że po podjechaniu będą mogły one z niej korzystać od razu. Umywalka powinna być oddalona mocno od ściany ale jeśli nie jest to trzeba zrobić na tyle miejsca, aby można było dojechać do niej bokiem. Dla osób chodzących normalnie przy umywalce powinny znaleźć się drążki i uchwyty, tak by mogły się w każdej chwili podeprzeć.

Te porady powinny pomóc w planowaniu przyszłej łazienki by była wygodna w korzystaniu przez niepełnosprawnych. Cały sprzęt potrzebny do tego można kupić nawet przez Internet w sklepie: Ams-Plus lub w innych sklepach miejscowych. Czasami można kupić też ciekawe akcesoria w supermarketach budowlanych ale wtedy trzeba dokładnie sprawdzić wymiary, gdyż może się okazać że coś nie pasuje.

 

1 Komentarz

  1. Emil pisze:

    Na zdjęciu piękna łazienka, niestety ale w miejscach publicznych chyba tylko w hotelach wysokiej klasy takie można spotkać – brak jest w ogóle dostosowanych łazienek dla niepełnosprawnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*