Meble skandynawskie – wysoka jakość w przystępnej cenie

tonery do drukarek?
Druk w najwyższej jakości
Listopad 17, 2014
elektroniczna niania
Jak wybrać elektroniczną nianię?
Listopad 17, 2014
meble skandynawskie

Tzw. skandynawski styl aranżacji wnętrz charakteryzuje się prostą formą oraz dużym naciskiem położonym na ergonomię i ekologię. Kwestie estetyczne są podporządkowane względom praktycznym, a jeśli jakiś element do niczego nie służy, to lepiej z niego zrezygnować. „Less is more” – naczelna dewiza minimalizmu w pełni stosuje się także i tutaj.

Meble skandynawskie są pełnym odzwierciedleniem wszystkich wymienionych wyżej założeń. Muszą być przede wszystkim funkcjonalne i wytrzymałe, wobec czego produkuje się je z wysokiej jakości materiałów. Zazwyczaj jest to drewno najlepszych gatunków (brzoza, jesion), skóry, wełna, len, papier, kamień. Elementy niewykonane z drewna bardzo często pochodzą z recyklingu – wymaga tego troska o środowisko. Podobne motywacje stoją za korzystaniem z naturalnych farb i lakierów, które oprócz swoich walorów ekologicznych mają jeszcze jedną zaletę: są przyjazne dla alergików.

Wymóg funkcjonalności przejawia się w różnych pomysłowych rozwiązaniach ułatwiających korzystanie z mebli. Szafy, szafki, półki, kredensy i komody muszą mieć jak największą pojemność, a równocześnie nie zajmować zbyt wiele miejsca. Wyciągnięcie jednej rzeczy z takiej „głębokiej” szafy nie może kończyć się wyciąganiem wszystkiego i robieniem bałaganu w całym pomieszczeniu. Dlatego meble skandynawskie są zaprojektowane w sposób oryginalny i dobrze przemyślany.

Rozwiązaniem typowym dla producentów takich mebli jest sprzedawanie ich w postaci rozmontowanych części, które klient sam składa przy pomocy dołączonej instrukcji. Dzięki przemyślanej konstrukcji tych mebli montaż nie nastręcza zbyt wiele trudności. Taki sposób dystrybucji sprawia natomiast, że te wysokiej jakości meble wciąż mogą być sprzedawane po przystępnych cenach. Montaż na miejscu rozwiązuje też problem wnoszenia po schodach, zbyt ciasnych drzwi itp.

Wydaje się jednak, że swoją ogromną popularność meble skandynawskie zawdzięczają przede wszystkim walorom estetycznym, które także są z gruntu minimalistyczne. Wśród kolorów dominują delikatne, stonowane odcienie bieli i szarości, dość często wykorzystuje się także czerń i błękit. Nierzadko używa się też lakieru bezbarwnego, tak aby zachować naturalny kolor drewna. Kształty mebli, zwykle uzależnione od kwestii praktycznych, są zazwyczaj proste i dość surowe. Cechuje je troska o każdy detal i precyzja wykonania. Wszelkie ozdoby są zredukowane do minimum i podporządkowane wygodzie użytkowania. Meble skandynawskie nie rzucają się w oczy, są małe i niepozorne. Ich urok jest bardzo subtelny i w tym właśnie kryje się ich elegancja. Ich charyzma tkwi w skromności.

Wszystko to sprawia, że meble skandynawskie są bardzo uniwersalne. Dzięki swojej skromnej elegancji oraz funkcjonalności sprawdzą się zarówno w mieszkaniu prywatnym, jaki i w biurze. Świetnie rozjaśnią ciemne pomieszczenia, pomogą też dobrze zagospodarować przestrzeń w pomieszczeniu o niewielkim metrażu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*