Najważniejsze informacje o kółkach meblowych

espadryle
Oryginalne obuwie na specjalne okazję
Sierpień 4, 2015
PlecakNervous
Nervous, czyli polskie spojrzenie na modę skaterską
Sierpień 7, 2015
Koła do mebli

Koła i kółka meblowe mają wiele różnych zastosowań. Montuje się je we wszelkiego rodzaju wózkach, regałach, krzesłach i fotelach biurowych, wieszakach, ciężkich szafach, a nawet w kserokopiarkach. Stanowią one niezwykle praktyczny wynalazek, który bardzo ułatwia transport najcięższych nawet mebli. Dzięki nim znacznie prostsze jest także czyszczenie tylnych części tych mebli oraz powierzchni znajdujących się pod nimi.

Na rynku znajdziemy bardzo wiele rodzajów kół meblowych. Różnią się one zarówno ze względu na materiał wykonania, metodę montażu, jak i samą konstrukcję. Jeżeli decydujemy się na zakup jakiegoś mebla na kółkach albo chcemy zamontować kółka w jakimś ciężkim meblu, powinniśmy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją kupowanych kółek, ponieważ te dostępne na rynku bardzo różnią się pod względem sposobu i jakości wykonania.

Kółka meblowe różnią się przede wszystkim ze względu na rodzaj obudowy, za pośrednictwem której są mocowane do mebli. Można tu wyróżnić obudowy stałe, skrętne, z trzpieniem oraz z centralnym otworem na śrubę mocującą. Jak sama nazwa wskazuje, obudowy stałe nie pozwalają kółkom na skręcanie, dlatego często montuje się je razem z kółkami skrętnymi tak, że dany mebel ma jedną parę kółek stałych i jedną skrętnych, co ułatwia sterowanie powstałym w ten sposób „pojazdem”. Z kolei obudowy z trzpieniem i centralnym otworem różnią się ze względu na sposób montażu: te pierwsze można montować w rurkach lub specjalnych otworach, natomiast te drugie mocuje się w spodzie mebli przy pomocy śrub lub wkrętów.

Bardzo ważnym punktem w specyfikacji każdych kółek meblowych jest materiał, z którego wykonano kółka. Korpus jest najczęściej produkowany z twardego tworzywa, zaś otaczającą go bieżnię wykonuje się zwykle z tworzywa gumopodobnego. Jakość tych materiałów jest bardzo istotna nie tylko ze względu na trwałość kółek oraz maksymalny ciężar, jaki są one w stanie unieść, ale także z uwagi na rodzaj podłoża, po którym kółka te mają jeździć. Na wysokiej jakości ogumieniu kółek powinno nam zależeć szczególnie wtedy, gdy nasz mebel będzie jeździł po powierzchni wrażliwej na porysowanie. O ile zatem podłogi twarde lub pokryte wykładziną dobrze zniosą przejazdy mebli na twardych kółkach ceramicznych, o tyle do podłóg drewnianych nadają się wyłącznie kółka meblowe wykonane z kauczuku bądź poliuretanu.

W niektórych przypadkach niezbędnym elementem wyposażenia kółek meblowych jest hamulec. Zazwyczaj ma on postać małej nóżki mocowanej przy obudowie kółka. Przy jego pomocy można nie tylko zatrzymać rozpędzony mebel, ale także zablokować jego kółka.

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest wygląd kółek. Jeżeli chcemy je zamontować u nasady eleganckich, stylowych mebli, kółka nie mogą odejmować im prestiżu. W sklepach znajdziemy szeroki wybór eleganckich kółek meblowych utrzymanych w klasycznej stylistyce.

Kierując się wymienionymi wyżej wskazówkami z pewnością będziemy zadowoleni z dokonanego zakupu. Kółka meblowe potrafią bowiem ułatwić życie właścicieli mebli na wiele sposobów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*