Szablony do malowania – najważniejsze infromacje

zestaw do sushi
Trzy sposoby na pyszne domowe sushi
Grudzień 3, 2014
Dlaczego konfetti?
Grudzień 4, 2014
szablon malarski

Szablony do malowania to proste i skuteczne narzędzie, które pozwoli nadać Twoim wnętrzom oryginalnego, niebanalnego charakteru. Początkowo stosowane głównie w przedszkolach i pokojach dziecięcych obecnie są stosowane także w sypialniach, salonach, kuchniach, a nawet biurach czy galeriach. Dzięki nim bez konieczności zatrudniania artysty możesz w łatwy sposób umieścić na swojej ścianie intrygujące malowidło.

W grę wchodzi w zasadzie nieograniczony wybór wszelkiego rodzaju wzorów. Dystrybutorzy szablonów stale poszerzają swoją ofertę, a także chętnie wykonują szablony z wzorami wskazanymi przez klienta. Największym zainteresowaniem cieszą się ornamenty z motywami roślinnymi, wzory przedstawiające zwierzęta, symbole czy sylwetki ikon popkultury. Szablony do malowania adresowane dla dzieci z reguły przedstawiają postaci znane im z kreskówek i komiksów.

Wybierając określony szablon powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, aby dobrze współgrał on z przeznaczeniem pomieszczenia, w którym chcemy go umieścić, a także z wystrojem całego mieszkania. Bez problemu znajdziemy szablony do malowania pasujące zarówno do pomieszczeń o wystroju nowoczesnym i minimalistycznym, jak i te o bardziej klasycznym, tradycyjnym charakterze. W zasadzie każde miejsce jest dobre na ścienne malowidło. Może to być duży ornament o intensywnej kolorystyce dominujący na głównej ścianie pomieszczenia, ale także stosunkowo niewielka ozdoba zaskakująca swoją obecnością gdzieś z boku. Ważne, aby nie przesadzać z ilością ani kolorystyką malowideł – wszystko szkodzi w nadmiarze. W kuchni czy sypialni dobrze sprawdzą się delikatne motywy roślinne, w salonie bardziej odważny symbol bądź rodzaj pejzażu. Wodze fantazji możemy popuścić w pokoju dziecięcym, gdzie latające samochody i uśmiechnięte grzyby mrugające do nas okiem nie powinny budzić zdziwienia.

Szablony do malowania są wykonywane w oparciu o kilka różnych technologii: samoprzylepna translucentna folia szablonowa PCV, papier powlekany jednostronnie silikonem, klej poliakrylan, półprzezroczysty papier montażowy, farba lub masa. Żadna z nich nie sprawia większych problemów podczas montażu; wybór pomiędzy nimi jest raczej uzależniony od specyfiki ściany, na której chcemy umieścić malowidło.

Ciekawą opcją jest wykonanie naszej ozdoby z masy reliefowej bądź też masy gipsowej z pigmentem, ponieważ pozwalają one na wykonanie ozdoby o wypukłym kształcie. Jeżeli zdecydujemy się na wypełnienie szablonowej formy farbą, musimy bardzo uważać, aby ta nie rozmazała się i nie zaczęła wyciekać poza przyjęte granice. Najlepiej posłużyć się tu gąbką maczaną w niewielkich ilościach farby. Po malowaniu szablon należy natychmiast zdjąć, umyć i wysuszyć. Jest ważne, aby szablonu nie montować w pojedynkę. Warto też posłużyć się przy tej okazji poziomicą. Krzywo rozmieszony malunek będzie raczej szpecił wnętrze niż je zdobił, więc warto wykazać się odrobiną cierpliwości.

1 Komentarz

  1. Ewelina pisze:

    Piękne te szablony do malowania 🙂 I faktycznie to nie takie trudne jakby mogło sie wydawać. Mam ścianę w przedpokoju taką pustą i to chyba jest idealne miejsce żeby pokombinować z takim szablonem. Mam nadzieje, że mi się uda 🙂 I odmienię mój przedpokój

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*