Wybieramy kieliszki do wina

na lotnisku
Jaką torbę podróżną wybrać?
Marzec 14, 2018
Buty ślubne – trudny wybór?
Marzec 16, 2018
różowe wino w kieliszku

Aby trunek wybornie smakował, nie bez znaczenia jest to, w czym go podamy. Dobór kieliszków do wina jest rzeczą niezwykle istotną. Warto zatem wiedzieć, które z nich nadają się do białego, czerwonego, różowego czy musującego wina.

Po co aż tyle kieliszków?

Osoby niewtajemniczone w rytuał spożywania wina, mogą zastanawiać się, dlaczego tak wiele jest różnych naczyń do jego podawania. Istota tej różnorodności tkwi w sposobie uwalniania aromatów danego alkoholu, stąd tak kluczową kwestią są kieliszki różniące się między sobą nie tylko rozmiarem, ale również kształtem. Zanim jednak podejmiemy dywagacje, co do ich konkretnych rodzajów, powinniśmy wiedzieć, jakimi aspektami muszą wyróżniać się wszystkie kieliszki do wina. Rzeczą najważniejszą jest kolor. Aby dobrze widzieć barwę trunku, musi być podany w przezroczystym, cienkim szkle, które pozwoli ogrzać je w dłoniach do pełnego wydobycia aromatu. Kolejna kwestia dotyczy nóżki, która powinna być na tyle długa, aby umożliwiała swobodne chwytanie, a sama pojemność na tyle duża, aby wygodnie zamieszać winem – bez obawy o rozlanie.

Czerwone wino

kieliszek z czerwonym winemKieliszki do wina czerwonego zazwyczaj są duże i wyróżniają się bardziej pękatą czaszą niż te przeznaczone do win białych. Utrzymane w kształcie tulipana i swobodnie zwężające się ku górze. Taka budowa nie jest przypadkowa. Szerokie naczynie przekłada się na zwiększony kontakt z powietrzem, co wpływa pozytywnie na uwolnienie drzemiących aromatów, przez co trunek zyskuje delikatniejszego smaku. Ciekawostką może być fakt, że im starsze wino, tym kieliszek, w którym będzie podane, powinien być większy, o bardziej pękatej czaszy.

Białe wino

Kieliszki do wina białego mają smukłą i długą nóżkę, co jest najbardziej charakterystyczną cechą. Rozchylająca się ku górze czasza przypomina kształt tulipana. Czym jeszcze różnią się od tych do wina czerwonego? Przede wszystkim wielkością, gdyż są mniejsze, aby trunek nie miał zbyt dużego kontaktu z powietrzem, co zmniejszyłoby jego walory smakowe. Poza tym, taka postać wpływa pozytywnie na utrzymanie niższej temperatury.

Różowe

Tego typu wino stanowi najlepszą alternatywę na ciepłe dni, stąd tak ważne jest zapewnienie niskiej temperatury alkoholu. Przydatny zatem będzie kieliszek do wina o wysokiej, krótkiej czaszy i zaokrąglonej formie, która pozwala na swobodne uwolnienie smaku i aromatu.

Szampan i wino musujące

W tym przypadku idealnie sprawdzą się naczynia o wysokiej, wąskiej i rozszerzonej formie, które uniemożliwią zbyt gwałtowne uwalnianie się charakterystycznych bąbelków.

Artykuł zainspirowany został kieliszkami do wina dostępnymi w sklepie https://strefaform.pl/pol_m_kuchnia-jadalnia_wyposazenie-baru_kieliszki-do-wina-712.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*