Wybieranie farby do malowania ścian

Elektroniczna niania
Bezpieczeństwo dzieci
Maj 28, 2015
żyrandole krzystałowe
Jak dbać o żyrandole kryształowe?
Maj 29, 2015
Farba

W przypadku malowania ścian istotne jest to jakiej farby do tego użyjemy. Są bowiem farby różnej jakości i co oczywiste za lepsze przyjdzie nam znacznie więcej zapłacić. Jednak trzeba się poważnie zastanowić, czy akurat kupno produktu tańszego bardziej nam się opłaca. Nad czym tu się zastanawiać? Otóż w przypadku nie drogiej farby możemy być pewni, że jej jakość pozostawia wiele do życzenia. Po pierwsze farba taka może mieć gorszą trwałość, po drugie może się charakteryzować brakiem odporności na wszelkiego rodzaju osady, zabrudzenia. Po trzecie kolor może szybciej blaknąć, niż jest to w przypadku lepszych farb. Ale i to nie wszystko, gdyż tania farba nawet po uprzednim przygotowaniu powierzchni (przykładowo wydrapaniu jej) nie pokryje nam dobrze ściany po jednym malowaniu. Wówczas będzie trzeba położyć kolejną warstwę, żeby to jakoś wyglądało. Tu lepszej jakości farby do ścian, przeważają w każdym aspekcie i jedynie cena jest tutaj wadą. Ale należy też uwzględnić, że takiej lepszej farby kupimy mniej, bo wystarczy, że raz pomalujemy ścianę i będzie dobrze. W efekcie zatem koszty będą podobne. Istnieją takie farby do ścian, po których nałożeniu możemy powierzchnię przecierać.

Rodzaj farby akrylowej

Spośród farb do ścian warto polecić te akrylowe. Jedną z zalet jest tu to, że rozcieńczamy je z wodą, więc nie będziemy narażeni na uciążliwy zapach rozpuszczalnika. Trzeba tu pamiętać, że mówimy o jednym rodzaju farb akrylowych, jeżeli chcemy malować ściany. A mianowicie chodzi tu o farby emulsyjne, nazywane niekiedy lateksowymi. Nie mylić z akrylami określanymi jako emalie, które to do ścian się nie nadają. Aby nasze doświadczenie odnośnie farb do ścian i sufitów było pozytywne warto aby powierzchnia była odpowiednio ocieplona, tak by nie była narażona na wilgoć, co w efekcie może przyczynić się do powstawania grzybów i zacieków, czego tak na prawdę żadna farba nie pokryje. A jeżeli już, to i tak po pewnym czasie plama na ścianie znów się przebije.

Ceny farb akrylowych

Farby akrylowe to właśnie takie, po których wyschnięciu ścianę można bez problemu przemyć. Jeżeli chodzi o odcień często mówimy tu o powłoce matowej, czasem satynowej. Co do ceny, to jest ona zależna od marki. Produkt ten nie należy do rzadkości, tak że i producentów jest wielu, a zatem i rozpiętość cen jest tu znaczna. Trzeba jednak pamiętać, że farby akrylowe nie należą do towarów tanich i należy za taką farbę wydać około 10 złotych za litr i wówczas mówimy o tych najtańszych, kiedy to w przypadku malowania jedna warstwa może nie wystarczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*