Kosmetyki dla niemowląt – istotne sprawy

Buty ślubne – trudny wybór?
Marzec 16, 2018
sklep z akcesoriami jubilerskimi
Jak dobrać biżuterię na ślub?
Marzec 30, 2018
niemowlak po kąpieli

Nie ma drugiej tak delikatnej skóry jak skóra dziecka. Im dziecko młodsze, tym większa szansa, że zwykłe kosmetyki po prostu spowodują poważne podrażnienia. Wydawać by się mogło, że stosowanie kosmetyków dla dzieci powinno dziecko ochronić przed takim problemem – niestety, nie zawsze tak się dzieje. Ratunkiem są wówczas kosmetyki naturalne, bez zbędnych substancji chemicznych.

Najlepszym wyborem w przypadku kosmetyków naturalnych jest oczywiście to, co nadaje się do cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Skóra noworodka jest praktycznie bezbronna wobec rozmaitych czynników drażniących, i choć wraz z wiekiem pojawia się ta bariera ochronna, to jednak dzieje się to na tyle wolno, że dobrze jest zapobiegać problemom w formie wysypek czy suchej skóry.

Kosmetyki drogeryjne

niemowlak w kąpieliIstnieje cała gama kosmetyków drogeryjnych przeznaczonych dla niemowląt. Wśród nich można znaleźć kosmetyki naturalne, czyli nie zawierające żadnych konserwantów, substancji chemicznych czy barwników. Zazwyczaj takie kosmetyki będą m.in. mniej pienić się w kąpieli, ale jednocześnie pozostają obojętne dla skóry dziecka, nie powodując podrażnień, delikatnie myjąc oraz nawilżając. Kosmetyki najpopularniejsze i często najtańsze mają zwykle skład oparty na substancjach zapachowych, co sprawia, że mogą podrażniać, powodować miejscowe przesuszenia czy nawet wysypkę na tle alergicznym. Nie każda seria uczuli każde dziecko, ale warto mieć to na uwadze.

Emolienty – tak czy nie?

Popularne stało się obecnie stosowanie przy pielęgnacji dzieci tzw. emolientów. Są to substancje specjalnie przystosowane do pielęgnacji skóry delikatnej, zwłaszcza objętej zmianami na tle alergicznym (szczególnie atopowym zapaleniem skóry). Specjaliści nie polecają ich stosowania bez wskazań, głównie z uwagi na to, że skóra może przyzwyczaić się do nich, przez co w razie problemów dermatologicznych nie pozostanie nam żaden sensowny kosmetyk pielęgnacyjny. Wiele efektów kosmetycznych da się uzyskać poprzez kosmetyki naturalne, np. zwykłe masło kokosowe, stosowane np. jako balsam po kąpieli.

Istotne rzeczy w pielęgnacji niemowląt

Na koniec kilka istotny spraw w pielęgnacji niemowląt. Przede wszystkim warto unikać substancji działających silnie, np. bardzo pieniących się, bo mają one w sobie zwykle związki o silnym oddziaływaniu na skórę, mogące wywoływać podrażnienia czy przesuszać. Skóra dziecka powinna być regularnie obserwowana, a powstające podrażnienia analizowane – czy pochodzą np. od zmiany płynu do płukania, otarć czy może przepocenia się z powodu zbyt grubego ubioru. Stosowanie kosmetyków naturalnych jest o tyle sensowne, że działają one delikatnie i mają o wiele prostszy skład, który ułatwia wyeliminowanie drażniącego składnika z codziennej pielęgnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*