W jakiej wanience kąpać naszego malucha?

Tabletki kontrolujące apetyt
Kwiecień 3, 2014
Dziś liczy się jakość biustonoszy
Kwiecień 9, 2014
wanienka

Chyba nie ma takiego akcesorium dziecięcego, które nie byłoby przedmiotem burzliwych debat. Wszystko, z czym maluch ma styczność, może stymulować lub hamować jego rozwój, pozytywnie lub negatywnie wpływać na jego zdrowie i samopoczucie itd. Nie inaczej jest z kwestią kąpieli. Oferowane przez producentów wanienki dla dzieci są reklamowane jako absolutnie niezbędne akcesoria bez których nasza pociecha nigdy nie będzie tak czysta i zdrowa, jak to tylko możliwe. Czy rzeczywiście zakup takiej wanienki jest konieczny, czy też równie dobrze możemy kąpać naszego bobasa np. w dużym kuchennym zlewie, miednicy na pranie albo plastikowym wiaderku?

Dylematów z wyborem nie będą mieli rodzice z ograniczonym budżetem – zapewne sięgną po zwykłą, plastikową wanienkę o długości 100cm, z kilkoma wgłębieniami na krawędziach, w których można umieścić mydło, gąbkę i inne przybory. Jednakże podczas zdejmowania tej wanienki z najniższej półki, z tych wyższych będą na nas kusząco spoglądać drogie „kombajny do mycia” renomowanych firm. Droższe wanienki posiadają wbudowane termometry umożliwiające kontrolowanie ciepłoty wody na bieżąco, dozowniki na płyn do kąpieli i szampon, a także wszelkiego rodzaju zabawki, których zadaniem jest umilenie naszemu dziecku czasu spędzonego w wodzie. Jeżeli nie chcemy kąpać dziecka w całej jego rozciągłości, bardzo użyteczny okaże się specjalny hamak, który można rozwiesić nad wanienką. Z kolei ci z rodziców, których trapią problemy z kręgosłupem, za pewne będą skłonni dopłacić 100-200zł za stelaż pod wanienkę. Jeżeli zależy nam na elegancji, możemy zainwestować w tzw. komodę kąpielową. Dla rodziców lubiących podróże, bądź po prostu nie dysponujących zbyt dużą ilością wolnego miejsca, przewidziano lekkie składane wanienki dla dzieci.

Wanienki o mniejszych gabarytach uchodzą za wygodniejsze. Przy takiej wanience nie musimy się obawiać, że bobas wyślizgnie nam się z rąk. Mały rozmiar to także mniejsze zużycie wody oraz oszczędność czasu, ponieważ taką wanienkę można szybciej napełnić i opróżnić. Problem w tym, że z małej wanienki o długości 80cm dziecko wyrośnie po paru miesiącach, dlatego pytanie w czym kąpać naszą pociechę szybko powróci. Oczywiście dziecko, które potrafi już siedzieć, można kąpać w zwykłej wannie łazienkowej, jednakże w dobie dużej popularności pryszniców nie każdy taką wannę posiada. Wobec tego lepszym wyborem wydaje się być wanienka przynajmniej 100-centymetrowa – w takiej możemy kąpać dziecko w wieku od 0 do 12 miesięcy.

Mimo, że drogie wanienki dla dzieci kuszą rozmaitymi gadżetami, znacznie bardziej opłacalne może się okazać kupno zwykłej wanienki i dokupienie zabawek i przyborów osobno. Ciekawymi udogodnieniami są specjalne leżaczki oraz gąbki do kąpania. Te ostatnie należy jednak często wymieniać, ponieważ gromadzą się w nich bakterie. Żartem nie są też bynajmniej wspomniane na wstępie wiaderka, których zwolennicy podnoszą argument, że dziecku najwygodniej w takiej samej pozycji, w jakiej przebywało w brzuchu mamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*