Blog o domu: jaki system grzewczy wybrać?

opakowania jednorazowe
Szybkie i czyste opakowania jednorazowe
Listopad 24, 2014
tapety do pokoju
Dzieci i tapety
Listopad 27, 2014
dom

Ponieważ zima już za pasem i lada chwila temperatura zacznie spadać poniżej zera, w tym wpisie nasz blog o domu podejmie temat ogrzewania pomieszczeń. W związku z wysokimi kosztami energii wybór systemu ogrzewania w istotny sposób rzutuje na budżet wszystkich domowników. Dlatego zanim podejmiemy decyzję jak ogrzewać nasze rodzinne gniazdko, powinniśmy się dobrze zastanowić.

W przypadku każdego systemu grzewczego, kluczowe jest właściwe zbilansowanie dwóch czynników: energooszczędności oraz komfortu mieszkańców. Te z kolei zależą nie tylko od wyboru kotła i paliwa grzewczego, ale także od systemu oddającego ciepło do poszczególnych pomieszczeń.

Tradycyjne kaloryfery zwykle nie spełniają tych wymogów. Po pierwsze, wymagają bardzo wysokich temperatur, co podnosi zużycie paliwa. Nierzadko liczba żeberek w kaloryferach jest zbyt mała w stosunku do powierzchni pomieszczeń. Po drugie, potencjał grzejny tego paliwa nie jest w pełni wykorzystywany, ponieważ ciepło oddawane przez kaloryfery zwykle ucieka pod sufit. Interakcja pomiędzy gorącym powietrzem oddawanym przez grzejnik, a zimnym powietrzem w pokoju, owocuje zjawiskiem konwekcji, czyli nierównomiernym rozłożeniem ciepła w pokoju. To z kolei sprawia, że w powietrzu unoszą się duże ilości kurzu i roztoczy. Jak widać, przy pomocy kaloryferów trudno jest zapewnić komfort grzejny mieszkańcom domu.

Rozwiązaniem alternatywnym jest ogrzewanie podłogowe, bardzo często reklamowane jako doskonała recepta na wszystkie mankamenty tradycyjnych żeberek. Jednakże, jak już niejednokrotnie podkreślaliśmy na naszym blogu o domu, nie ma rozwiązań idealnych. Ogrzewanie podłogowe jest co prawda bardziej energooszczędne, ale tylko ze względu na wykorzystanie produkowanego ciepła, które jest rozprowadzane w sposób bardziej równomierny i nie gromadzi się pod sufitem. Dlatego popularna „podłogówka” pozwala uzyskać komfort cieplny już przy temperaturze o 2-3ºC niższej niż ma to miejsce w przypadku kaloryferów.

Jeżeli jednak zamontujemy ogrzewanie podłogowe elektryczne, nasze źródło energii będzie tak drogie, że scharakteryzowana tu oszczędność przestanie mieć jakiekolwiek znaczenie. Dlatego ta forma ogrzewania nie nadaje się na główne źródło ogrzewania w domu. Można je stosować raczej jako źródło miejscowe, które włącza się od czasu do czasu. Nie jest przypadkiem, że ten typ ogrzewania najczęściej montuje się w łazienkach.

Za bardziej energooszczędne należy uznać ogrzewanie podłogowe wodne, jednakże ono wymaga poniesienia bardzo wysokich nakładów podczas instalacji. Inne problemy z ogrzewaniem podłogowym dotyczą problemów z ewentualną awarią, która może prowadzić do konieczności zdjęcia posadzki. A ogrzewanie to do swego prawidłowego działania wymaga podłóg nie byle jakich (ceramicznych, kamiennych lub z drewna najwyższej jakości).

Wobec powyższych uwag, nasz blog o domu rekomenduje dywersyfikację systemów grzewczych i używanie zarówno ogrzewania kaloryferowego, jak i podłogowego, w zależności od specyfiki danego pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*