Akcesoria wędkarskie dla początkującego spinningisty

odzież medyczna
Zalety noszenia odzieży medycznej
Grudzień 1, 2017
Czekolada bezglutenowa dla chorych na celiakię
Grudzień 12, 2017
złowiona ryba

Podstawowy zestaw sprzętu, potrzebnego do rozpoczęcia swojej przygody ze spinningiem, składa się z odpowiednio dobranego wędziska, kołowrotka oraz akcesoriów dodatkowych. Te dodatkowe akcesoria to przypony, agrafki i łączniki oraz żyłki/plecionki. Dodatkowo trzeba zakupić jeszcze jakiś rodzaj przynęty sztucznej i ją uzbroić.

Do zbrojenia przynęt wykorzystuje się haki lub kotwiczki oraz specjalne rodzaje mocowań, takie jak główka jigowa lub w alternatywie dla nich, czeburaszka wolframowa lub inne. Co do samych przynęt, to wybierać można pomiędzy nieco już archaicznymi blachami, klasycznymi woblerami lub niezwykle dziś popularnymi przynętami miękkimi (rippery, kopyta, jaskółki, twistery, wormy i wiele innych).

Baza, czyli wędzisko i kołowrotek

wędkowanie na jeziorzePoczątkującemu wędkarzowi wybór optymalnego modelu wędziska czy kołowrotka może sprawić nie lada kłopot. Dlatego przy zakupie podstawowego wyposażenia warto kierować się radami sprzedawcy lub doświadczonego wędkarza. Warto również podpatrzeć, z jakich wędzisk korzystają inni spinningiści. Ostatecznie pierwsza wędka i kołowrotek nie muszą być produktami z górnej półki cenowej. Najlepiej zdecydować się na zakup produktów o uniwersalnej konstrukcji. Z czasem poznamy ich wady i silne strony, a także będziemy umieli trafniej określić własne potrzeby i oczekiwania wobec tego typu sprzętu.

Akcesoria dodatkowe

W tym przypadku warto stawiać na produkty dobrych marek. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko ich wadliwego działania, oszczędzimy sobie nerwów i kłopotów z montażem nowych zestawów wędkarskich – czeburaszka wolframowa to dobry sposób, jeśli chcesz szybko przekładać zestawy, zmieniać żyłki z przyponami lub podmieniać przynętę. Jeśli jesteś początkującym spinningistą, prawdopodobnie lepszym wyborem będzie dla Ciebie klasyczna żyłka zamiast plecionki. Ta pierwsza jest bardziej elastyczna, dzięki czemu ryzyko zerwania zestawu podczas prowadzenia ryby jest mniejsze. Wybierając przypony i agrafki, stawiaj na ich maksymalnie wytrzymałe wersje, to również zminimalizuje ewentualne straty przy pierwszych zacięciach.

Przynęty

Wybór właściwej przynęty zależy od doświadczenia, a tego nabiera się z czasem. Na początku warto wybierać uniwersalne przynęty, które polecane są przez bardziej doświadczonych wędkarzy. Do ich zbrojenia stosuj klasyczną główkę jigową lub czeburaszkę wolframową, która umożliwia szybkie przełożenie zestawu. Czeburaszka wolframowa to nic innego jak rodzaj dociążenia do przynęty. Jest to niewielka, metalowa kulka, wyposażona w dwa uchwyty. Do jednego mocowany jest przypon z żyłką, do drugiego przynęta z hakami lub kotwiczką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*