Ewolucja bielizny od czasów średniowiecza

Wybór walizki
Luty 10, 2014
Przyjmowanie leku u dziecka
Luty 11, 2014

Bielizna jest tą częścią garderoby, która bezpośrednio dotyka ciała. Dobrze dopasowana potrafi ogrzewać w zimne dni, a także chroni wierzchnią odzież przed zabrudzeniem oraz wchłania pot. Dzięki bieliźnie nasza skóra nie jest narażona na otarcia, które może powodować szorstka tkanina. Jednym słowem- zapewnia komfort. Z tego powodu bielizna powinna być przede wszystkim wygodna, łatwa w praniu i oddychająca.

Branża bieliźniarska jest potężnie rozbudowana. Każdego roku w Paryżu odbywają się targi, na których prezentują się producenci bielizny i ich nowe kolekcje. Najwięcej miejsca przeznacza się oczywiście bieliźnie erotycznej damskiej, a zdecydowanie rzadziej na wybiegu pokazują się panie i panowie w zwykłej, sportowej odzieży. W targach uczestniczą również polskie marki, które zaczynają zajmować coraz wyższe miejsca na europejskim i światowym rynku. Wytwórcy bielizny muszą wykazywać się dużą kreatywnością, ponieważ projektantów jest wiele, a możliwości wcale nie tak dużo. Branża ta jest bardzo specyficzna, łatwo więc przekroczyć cienką granicę między erotyzmem a wulgarnością. Bielizna erotyczna damska ma przede wszystkim ładnie podkreślać kobiece ciało i nie posiada raczej wymiaru praktycznego. Do tego służy zwykła (najlepiej bawełniana) bielizna noszona na co dzień, która przede wszystkim spełnia swoje ochronne zadanie.

Historia bielizny zaczyna się we wczesnym średniowieczu i trwa do dziś przynosząc z każdym rokiem coś nowego. Dawniej bielizna była wytwarzana wyłącznie z jasnych tkanin i bardzo różniła się od tej, którą znamy dziś. Wszyscy znamy ze starych rysunków kuriozalne, długie majtki, które przypominały z wyglądu luźne spodnie. Szyte były również koszule zakładane przez głowę, które noszono dla ochrony przed szorstką i nieprzyjemną odzieżą wierzchnią. Ówczesnym ludziom nigdy by nie przyszło do głowy, że obszerne kalesony zostaną zastąpione przez męskie slipy i bokserki, a bielizna erotyczna damska podbije cały świat. Zaliczane dzisiaj do bielizny erotycznej gorsety były stosowane przez kobiety od czternastego wieku i miały za zadanie eksponować biust oraz wysmuklać talię. Ten rodzaj ubioru bardzo szkodził zdrowiu, dlatego jego współczesne wersje są dużo bardziej wygodne, ale wciąż wyszczuplają i podnoszą biust. Sporą popularnością zawsze cieszyły się pończochy i podwiązki, które skutecznie rozpalały męskie zmysły. Jednak niekomfortowe pasy do pończoch wymagały od kobiet sporego poświęcenia. Dzisiejsze modele są oczywiście dużo wygodniejsze i przede wszystkim wykonane z miękkich materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*