Buty trekkingowe w góry – wysokie czy niskie?

ciastolina dla dzieci
Ciastolina dla dzieci jako sposób na rozwój zdolności manualnych
Luty 14, 2018
pierogi z farszem mięsnym
Pierogi domowe, ze sklepu czy w lokalu, w Poznaniu?
Luty 22, 2018
wspinaczka w górach

Dla osób wybierających się w góry, a zwłaszcza dla tych, którzy planują zdobycie jednego z górskich szczytów, wybór odpowiedniego obuwia trekkingowego jest kwestią nie tylko wygody, ale i ich osobistego bezpieczeństwa. Jeśli sięgniesz po niewłaściwe obuwie, ryzyko poślizgnięcia się podczas wspinaczki znacznie wzrośnie, a tym samym wzrośnie również możliwość złapania bolesnej, a niekiedy nawet groźnej dla zdrowia lub życia kontuzji. Dlatego wyruszając w góry, nie warto oszczędzać na elementach, które przesądzają o Twoim bezpieczeństwie i komforcie wspinaczki. Warto sięgać po sprawdzone buty znanych marek, takie jak buty trekkingowe Salomon, które powstały w oparciu o doświadczenia i potrzeby kolejnych pokoleń alpinistów.

Zalety i wady butów wysokich

górska wędrówkaWysokie obuwie trekkingowe to oczywisty wybór, gdy zamierzasz chodzić po górach w chłodniejszych miesiącach roku. Sięgające za kostkę buty trekkingowe Salomon, nie tylko dobrze stabilizują staw skokowy i całą stopę, ale również w wysokim stopniu chronią ją przed wilgocią, zimnem i wiatrem. Największą zaletą tego typu obuwia jest wodoszczelność. Praktycznie wszystkie modele wysokich butów trekkingowych Salomona wykonane są z materiałów nienasiąkliwych, nieprzepuszczających wody do wnętrza buta. Chodzenie w takich butach po wysokiej, zroszonej trawie, przechodzenie przez wartkie górskie strumyki czy chodzenie po mokrym śniegu, nie powinno sprawić, że we wnętrzu takich butów pojawi się wilgoć lub woda.

Kolejną z kluczowych zalet wysokiego obuwia trekkingowego jest sama wysokość cholewki. Dzięki wysokiej konstrukcji buty trekkingowe Salomon, ale również inne modele tego typu obuwia, zyskują zdolność do stabilizowania stawu skokowego, minimalizując ryzyko jego skręcenia w przypadku poślizgnięcia się na kamieniu. Dlatego wysokie buty trekkingowe sprawdzają się podczas wspinaczki po górach nie tylko zimą, ale także latem i wiele osób decyduje się na ich zakup pomimo tego, że są one nieco cięższe i gorzej wentylowane od niskich butów przed kostkę.

Zalety i wady niskich butów trekkingowych (przed kostkę)

Buty trekkingowe o niskiej cholewce są lżejsze i lepiej wentylowane od butów wysokich, przez co wydają się idealnym wyborem na górskie wycieczki w cieplejszych miesiącach roku. Pomimo niższej konstrukcji cholewki, markowe buty trekkingowe, takie jak buty trekkingowe Salomon, wciąż mogą być obuwiem nieprzemakalnym, chroniącym stopy przed wilgocią i szybkim przemoczeniem skarpet. Niestety ze względu na konstrukcję cholewki, tego typu buty nie zapewniają tak dobrej stabilizacji stop, zwłaszcza stawu skokowego, jak buty wysokie, przez co chodzenie w nich po wyjątkowo trudnym ternie, staje się bardziej ryzykowne.

Artykuł zainspirowany został butami trekkingowymi Salomon dostępnymi w sklepie https://armour.pl/pol_m_Salomon_Buty_Trekking-Hiking-155314.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*