W świat z kostką na plecach

aparaty pantomograficzne
Sprzęt dentystyczny – narzędzia pracy każdego lekarza stomatologa
Maj 9, 2018
Stoły i krzesła czy lady i hokery?
Lipiec 6, 2018
plecak kostka

Jest brzydki, niepraktyczny i nieestetyczny a jednak niezmiennie od prawie 30 lat jest na niego duży popyt. Plecak kostka, bo o nim mowa ma swoich fanów i antyfanów, ale nie ulega wątpliwości, że wychowana w latach 90-tych ubiegłego wieku młodzież ma do niego ogromny sentyment i wspomina go z nostalgią.

Skąd się wzięła kostka?

plecak kostkaPlecak kostka powstał na potrzeby wojska polskiego. Chociaż w wojsku sprawdził się delikatnie mówiąc średnio i szybko został zastąpiony innym, to przeszedł do ogólnego użytku i w Polsce zyskał miano kultowego. Mimo wielu wad, bo piękny nie jest, praktyczny też nie bardzo, bo wszystko z niego wypadało a do tego ciężko się go zapina, to wśród polskiej młodzieży czasów postkomunistycznych był elementem obowiązkowym. Chociaż dzisiaj młodym kojarzy się głównie z subkulturą metalowców i punków, to w zależności od zdobień, a te mieć musiał obowiązkowo na klapie, można go było spokojnie dopasować do każdej subkultury. Do plecaka kostki koniecznie trzeba było doszyć naszywki, z nazwami zespołów, klubów sportowych lub z jakimś nośnym hasłem. Do tego im bardziej był sprany i sfatygowany tym lepiej świadczył o właścicielu. Dzisiaj, w czasach kiedy co rok dziecko dostaje do szkoły nowy plecak, jest to nie do pomyślenia. Wówczas czyli mniej więcej 30 lat temu była to norma. Świadczyło to o tym, że właściciel coś przeżył z tym plecakiem. Poza tym były to czasy kiedy nie było ani dużo pieniędzy, ani dużo produktów zatem niezniszczalna kostka sprawdzała się w ówczesnym świecie idealnie.

W zgodzie z modą na sentymentalne powroty

Nazwa plecaka kostki wzięła się od jego kształtu. Był to co prawda miękki sześcian, ale kształtem przypominał faktycznie kostkę. Poza tym prawdziwy plecak kostka powinien mieć kwadrat z pasków naszyty na klapie plecaka. Dzisiaj jest raczej symbolem subkultury rockowej i metalowej, być może stąd skojarzenia dzisiejszej młodzieży. Jest wciąż wykorzystywany przez harcerstwo, głównie ze względu na swoją wytrzymałość. Kostka powoli wraca też na polskie ulice. Polscy projektanci zachęceni sukcesem i modą na sentymentalne powroty do wczesnych lat 90-tych postanowili przywrócić kostce blask i świetność dawnych lat. Obecnie można spotkać te plecaki w wielu różnych kombinacjach. Tradycyjny, militarny w kolorze khaki jest coraz mniej popularny. Największą popularnością cieszą się plecaki kostki w wersji czarnej, obowiązkowo z dużą ilością naszywek. Nie jest to jednak reguła. Kiedyś nie do pomyślenia było że kostka może być różowa, albo z cekinami, dzisiaj nic już nie zdziwi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*