Odżywki białkowe- idealne dla sportowców

tapety do pokoju
Dzieci i tapety
Listopad 27, 2014
zabawki edukacyjne
Zabawki edukacyjne, które bawią i uczą
Grudzień 1, 2014
odżywki białkowe

Białko jest bardzo ważnym składnikiem, ponieważ mocno przyczynia się do rozwoju organizmu, a także ma duży wpływ na funkcjonowanie wielu narządów oraz mechanizmów w ciele człowieka. Każdy, kto chce zadbać o swoje zdrowie powinien wybierać odżywki białkowe, ponieważ one mają bardzo korzystny wpływ na organizm człowieka. Obecnie tego typu odżywki są coraz bardziej popularne i łatwo dostępne, dzięki czemu można sobie wybrać taką, która będzie idealnie dopasowana do danego organizmu.

Spożywanie odżywek białkowych pomaga bardzo skutecznie i szybko pozbyć się niepotrzebnego oraz nadprogramowego tłuszczyku. Z odżywek białkowych w większości korzystają sportowcy, ponieważ zawarte w odżywkach białko jest podstawowym składnikiem budowy mięśni, jest enzymem katalizującym wiele reakcji w organizmie, a także dostarcza bardzo dużo energii podczas długich ćwiczeń fizycznych. Specjalne odżywki białkowe dla kulturystów zawierają w swoim składzie takie białka jak: koncentrat białka, białko serwatkowe, białko jaja, kazeina, hydrolizat białka oraz izolat białka. Najszybciej wchłania się białko serwatkowe, bowiem wchłania się w przeciągu około godziny. Dzięki temu aminokwasy zawarte w białku serwatki mogą być szybko dostarczone do mięśni i w ten sposób przyspiesza się ich regeneracja po treningu. Zupełnie inaczej jest z białkiem jaja, ponieważ ono znacznie wolniej się wchłania. Jest to jednak białko o wysokiej wartości biologicznej BV. Jednym z lepszych białek, które można zażywać na noc jest na przykład kazeina. Charakteryzuje się ona dosyć niską wartością odżywczą oraz niską wartością BV. W odżywkach białkowych bardzo często znajdują się też spore ilości izolatu białka, które to zawiera najwyższą ilość czystego białka, a najmniejszą ilość węglowodanów i tłuszczy. W odżywkach znajdują się też spore ilości hydroizolatu białka, które ubogie jest w tłuszcze i laktozę oraz spore ilości koncentratu białka, które zawiera małe ilości węglowodanów i tłuszczów. Odżywki białkowe zawierają w sobie białka szybko oraz wolnowchłanialne, dlatego poszczególni sportowcy muszą wybrać sobie te, które najbardziej im odpowiadają.

Odżywki białkowe są najbardziej popularne wśród osób, które uprawiają sporty siłowe oraz wytrzymałościowe, jednak warto pamiętać o tym, że mogą po nie sięgać również osoby aktywne, które mają po prostu duże zapotrzebowanie na białko. Dobre odżywki proteinowe są idealnym suplement diety, dlatego jak najbardziej warto po nie sięgać. Można jednak wcześniej skonsultować się z odpowiednim lekarzem, który podpowie jak często trzeba po nie sięgać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*