Sprzęt dentystyczny – narzędzia pracy każdego lekarza stomatologa

obrazy tradycyjne w salonie
Spotkanie ze sztuką współczesną
Maj 8, 2018
plecak kostka
W świat z kostką na plecach
Czerwiec 5, 2018
aparaty pantomograficzne

aparaty pantomograficzneKażdy z nas prędzej czy później pojawia się w gabinecie stomatologicznym, który tak każdy uwielbia. Z konieczności o zdrowie oraz higienę naszych zębów uczęszczamy do stomatologa, mając nadzieje, że wizyta odbędzie się szybko oraz oczywiście bezboleśnie. Wiele osób będąc stałymi gośćmi na fotelu dentystycznym nie zdaje sobie sprawy, z jakich narzędzi oraz urządzeń korzysta jego dentysta, przy wykonywaniu prostych, czy też skomplikowanych zabiegów. Fotel dentystyczny to nie wszystko, lecz dopiero początek góry lodowej. Wszystkie osoby, które są zainteresowane pracą dentysty oraz wyposażeniem jego gabinetu, serdecznie zapraszamy do przeczytania dzisiejszego artykułu. Wpis będzie posiadał informację na temat kilku maszyn, bez których wielu dentystów nie mogło by na co dzień wykonywać swojej pracy.

Instrumenty chirurgiczne

Podczas zabiegu dentysta nie mógłby wykonać wielu czynności bez specjalistycznego sprzętu, który zwie się instrumentami chirurgicznymi. Są to wszystkie narzędzia zazwyczaj wykonane z metalu. Do nich zaliczamy między innymi upychadło do gazików, kleszczyki naczyniowe, pęsety tytanowe, pudełko na igły czy też skalpel. Dentysta niczym chirurg musi wykonywać zabieg z niebywałą precyzją, aby efekt końcowy był dobrze zagojony oraz wykonany. Wszystkie instrumenty chirurgiczne jak i cały sprzęt przed następna wizytą pacjenta jest specjalnie przygotowywany oraz dezynfekowany.

Aparat pantomograficzny

Wielu stomatologów posługuje się specjalnymi aparatami, które umożliwiają zrobić zdjęcie całej szczęki pacjenta. W ten sposób lekarz na jednym obrazku jest wstanie zauważyć wszystkie uszkodzenia oraz ubytki zębów. Aparat, który umożliwia na wykonanie tego typu zdjęcia nazywa się aparatem pantomograficznym. To niemalże w każdym gabinecie jeden z podstawowych elementów do diagnostyki stomatologicznej. W przeciągu zaledwie już paru sekund dentysta jest w stanie wykonać zdjęcie, co bardzo ułatwia pracę oraz postawienie odpowiedniej diagnozy. Aparaty pantomograficzne występują w wersji 2D oraz 3D.

Elementy dezynfekujące

Dezynfekcja czyli pozbycie się wszystkich drobnoustrojów oraz bakterii, które są przenoszone przez przybywających w gabinecie pacjentów wykonują się sposobami chemicznymi, wykorzystując do tego różne detergenty oraz płyny dezynfekujące. Zestaw do dezynfekcji to bardzo ważny element każdego gabinetu stomatologicznego, bez którego lekarz nie mógłby oczyścić blatów czy też metalowych urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*